Środowa audiencja ogólna

Szczególnie sobie bliską postać św. Bonawentury przedstawił 3 marca Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej w Watykanie. Papież wyznał, że mówiąc o nim odczuwa pewną nostalgię, powracając myślą do podejmowanych jako młody naukowiec studiów na dziełami tego autora.

„Poznanie jego osobowości w znacznym stopniu wpłynęło na moją formację” – przypomniał Ojciec Święty. Zwracając się do Polaków nawiązał do 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina życząc, aby jego muzyka zbliżała jej słuchaczy do Boga i pomagała w odkrywaniu głębi ludzkiego ducha. W Auli Pawła VI zgromadziło się ok. 6 tys. wiernych.

Benedykt XVI podkreślił znaczenie św. Bonawentury dla dialogu wiary i kultury. Przypomniał, że był to człowiek czynu i kontemplacji, głębokiej pobożności i roztropności w zarządzaniu. Papież przedstawił poszczególne etapy życia świętego, który przyjął habit franciszkański, uzyskał różne stopnie naukowe, stając się „jednym z najważniejszych teologów w historii Kościoła”.

Ojciec Święty podkreślił aktualność nauczania Bonawentury, który wskazywał, że "Kościół staje się bardziej świetlisty i piękny poprzez wierność powołaniu tych swoich synów i córek, którzy nie tylko wprowadzają w życie nakazy ewangeliczne, ale dzięki Bożej łasce wezwani są do zachowywania rad ewangelicznych i poprzez swój styl życia ubogiego, czystego i posłusznego świadczą, że Ewangelia jest źródłem radości i doskonałości”.

Benedykt XVI przypomniał następnie zaangażowanie Bonawentury w Zakonie Braci Mniejszych, którego był przełożonym generalnym przez 17 lat. Wypełniał to zadanie „z mądrością i poświęceniem, wizytując prowincje, pisząc do braci, występując niekiedy z pewną surowością by wyeliminować nadużycia."

Ojciec Święty podkreślił, że Bonawentura zebrał „z wielką gorliwością badał dokumenty odnoszące się do Biedaczyny i słuchał uważnie wspomnień tych, którzy znali Franciszka bezpośrednio". Biografia świętego z Asyżu, napisana przez Bonawenturę została uznana przez Kapitułę Generalną Braci Mniejszych w 1263 r., za „najbardziej autentyczny portret założyciela zakonu” – stwierdził papież.

Zaznaczył, że obraz świętego Franciszka nakreślony przez świętego z Bagnoregio to „alter Christus, który z pasją poszukiwał Chrystusa. W miłości pobudzającej do naśladowania całkowicie się do Niego upodobnił. Bonawentura ukazywał ten ideał wszystkim synom św. Franciszka. „Ten ideał, ważny dla każdego chrześcijanina, wczoraj, dziś i na wieki, został wskazany jako program dla Kościoła trzeciego tysiąclecia przez mojego czcigodnego Poprzednika Jana Pawła II. Ten program, pisał w `Nuovo millennio ineunte` koncentruje się na samym Chrystusie, którego mamy poznawać, kochać i naśladować, aby żyć w Nim życiem trynitarnym i z Nim przemieniać historię, aż osiągnie swą pełnię w niebiańskim Jeruzalem” – stwierdził Benedykt XVI.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
0°C Wtorek
noc
-1°C Wtorek
rano
0°C Wtorek
dzień
0°C Wtorek
wieczór
wiecej »