Szczególnie sobie bliską postać św. Bonawentury przedstawił 3 marca Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej w Watykanie. Papież wyznał, że mówiąc o nim odczuwa pewną nostalgię, powracając myślą do podejmowanych jako młody naukowiec studiów na dziełami tego autora.
„Poznanie jego osobowości w znacznym stopniu wpłynęło na moją formację” – przypomniał Ojciec Święty. Zwracając się do Polaków nawiązał do 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina życząc, aby jego muzyka zbliżała jej słuchaczy do Boga i pomagała w odkrywaniu głębi ludzkiego ducha. W Auli Pawła VI zgromadziło się ok. 6 tys. wiernych.
Benedykt XVI podkreślił znaczenie św. Bonawentury dla dialogu wiary i kultury. Przypomniał, że był to człowiek czynu i kontemplacji, głębokiej pobożności i roztropności w zarządzaniu. Papież przedstawił poszczególne etapy życia świętego, który przyjął habit franciszkański, uzyskał różne stopnie naukowe, stając się „jednym z najważniejszych teologów w historii Kościoła”.
Ojciec Święty podkreślił aktualność nauczania Bonawentury, który wskazywał, że "Kościół staje się bardziej świetlisty i piękny poprzez wierność powołaniu tych swoich synów i córek, którzy nie tylko wprowadzają w życie nakazy ewangeliczne, ale dzięki Bożej łasce wezwani są do zachowywania rad ewangelicznych i poprzez swój styl życia ubogiego, czystego i posłusznego świadczą, że Ewangelia jest źródłem radości i doskonałości”.
Benedykt XVI przypomniał następnie zaangażowanie Bonawentury w Zakonie Braci Mniejszych, którego był przełożonym generalnym przez 17 lat. Wypełniał to zadanie „z mądrością i poświęceniem, wizytując prowincje, pisząc do braci, występując niekiedy z pewną surowością by wyeliminować nadużycia."
Ojciec Święty podkreślił, że Bonawentura zebrał „z wielką gorliwością badał dokumenty odnoszące się do Biedaczyny i słuchał uważnie wspomnień tych, którzy znali Franciszka bezpośrednio". Biografia świętego z Asyżu, napisana przez Bonawenturę została uznana przez Kapitułę Generalną Braci Mniejszych w 1263 r., za „najbardziej autentyczny portret założyciela zakonu” – stwierdził papież.
Zaznaczył, że obraz świętego Franciszka nakreślony przez świętego z Bagnoregio to „alter Christus, który z pasją poszukiwał Chrystusa. W miłości pobudzającej do naśladowania całkowicie się do Niego upodobnił. Bonawentura ukazywał ten ideał wszystkim synom św. Franciszka. „Ten ideał, ważny dla każdego chrześcijanina, wczoraj, dziś i na wieki, został wskazany jako program dla Kościoła trzeciego tysiąclecia przez mojego czcigodnego Poprzednika Jana Pawła II. Ten program, pisał w `Nuovo millennio ineunte` koncentruje się na samym Chrystusie, którego mamy poznawać, kochać i naśladować, aby żyć w Nim życiem trynitarnym i z Nim przemieniać historię, aż osiągnie swą pełnię w niebiańskim Jeruzalem” – stwierdził Benedykt XVI.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.