Benedykt XVI miniował polskiego dominikanina, o. Wojciecha Giertycha członkiem Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych.
Obok niego do członków tej dykasterii włączył kard. Petera Kodwo Appiah Turksona, kard. Antonio Cañizares Lloverę oraz ks. Theodore Mascarenhasa, ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Franciszka Ksawerego.
O. Wojciech Giertych OP jest od 1 grudnia 2005 r. Teologiem Domu Papieskiego.
Urodził się 27 września 1951 w Londynie w znanej i zasłużonej rodzinie polskich emigrantów. Jest synem Jędrzeja Giertycha. Przyjechał do Polski w 1970 r. i podjął studia historyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zaangażował się wówczas w działalność poznańskiego Duszpasterstwa Akademickiego Dominikanów.
Pod koniec studiów, po wielu miesiącach oczekiwania, władza ludowa przyznała wreszcie Wojciechowi Giertychowi obywatelstwo polskie. Dzień po odebraniu dowodu osobistego młody magister historii wstąpił do nowicjatu Zakonu Dominikanów. Święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie. Doktorat z teologii moralnej uzyskał w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza. Następnie wrócił do Polski. W Krakowie zajął się wychowywaniem kleryków i uczył teologii moralnej. O. Giertych należał do Rady Generalnej Zakonu Dominikańskiego, był socjuszem generała ds. życia intelektualnego.
O. Giertych przyznaje, że największy wpływ na niego mieli ludzie tej miary, co św. Tomasz z Akwinu i św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Zgodnie z wielowiekowym zwyczajem i tradycją, Teologiem Domu Papieskiego jest zawsze dominikanin. Przed o. Wojciechem Giertychem tę zaszczytną funkcję pełnił szwajcarski dominikanin o. Georges Marie Martin Cottier.
Papieski Komitet ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych jest odpowiedzialny za przygotowanie i realizację międzynarodowych kongresów eucharystycznych. Obecnie kieruje nim abp. Piero Marini – były ceremoniarz Jana Pawła II. Kolejny 50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w stolicy Irlandii, Dublinie, w dniach 10-17 czerwca 2012 r. pod hasłem: „Eucharystia - komunia z Chrystusem oraz między nami”.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.