Krajowa Rada Katolików Świeckich wystosował protest przeciw nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Autorzy listu podkreślają, że przemocy domowej należy się przeciwstawiać, ale w sposób rozważny, dostosowując środki do skali zagrożenia dla słabszych członków rodziny. Radę niepokoi fakt, że nowelizacja podważa podstawową zasadę pomocniczości państwa, które – zamiast wspierać rodzinę w jak najlepszym wypełnianiu jej zadań, uzurpuje sobie prawo do ingerencji w system wartości i styl życia jej członków, zwłaszcza rodziców.
Publikujemy treść listu:
Krajowa Rada Katolików Świeckich nt. ustawy przeciwko przemocy w rodzinie
My, członkowie Krajowej Rady Katolików Świeckich wyrażamy swój niepokój i sprzeciw wobec nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która ma wejść pod obrady Sejmu RP.
Wiele stowarzyszeń i grup społecznych protestowało już przeciw nowelizacji zwracając uwagę na niebezpieczeństwa, jakim byłaby realizacja tej ustawy – nieostra definicja przemocy (w tym krytykowanie i zawstydzanie dziecka), zakładanie rodzinom Niebieskich Kart, tworzenie na szczeblu lokalnym kilkuosobowych zespołów z uprawnieniami do ingerowania w życie rodzinne nawet w wypadkach błahych i wbrew woli osób zainteresowanych, łatwość odebrania dziecka przez pracownika socjalnego.
Uważamy, że przemocy domowej należy się przeciwstawiać, ale w sposób rozważny, dostosowując środki do skali zagrożenia dla słabszych członków rodziny. Niepokoi fakt, że nowelizacja podważa podstawową zasadę pomocniczości państwa, które – zamiast wspierać rodzinę w jak najlepszym wypełnianiu jej zadań, uzurpuje sobie prawo do ingerencji w system wartości i styl życia jej członków, zwłaszcza rodziców. Jesteśmy głęboko przekonani, że rodzina potrzebuje wsparcia, ale do tego konieczna jest długofalowa strategia, polityka prorodzinna, a nie droga na skróty. Jesteśmy również głęboko przekonani, że przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, która musi być skuteczna i efektywna, nie może naruszać zasad od wieków kształtujących życie tej najważniejszej ludzkiej wspólnoty.
W imieniu członków Krajowej Rady Katolików Świeckich
Alina Petrowa-Wasilewicz, przewodnicząca
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.