Pod hasłem „Utracone kryteria” rozpocznie się w najbliższą niedzielę 7 marca w Augsburgu tradycyjny „Tydzień Braterstwa”. W ramach uroczystości zostanie wręczony Medal Bubera-Rosenzweiga.
Tegorocznym laureatem tego odznaczenia został światowej sławy architekt i urbanista 63-letni Daniel Libeskind. Laudację podczas uroczystości wygłosi wiceprzewodnicząca niemieckiego Bundestagu Katrin Göring-Eckardt, która jest jednocześnie prezesem Synodu Kościołów Ewangelickich w Niemczech.
W uzasadnieniu przyznania nagrody Libeskindowi Rada Koordynacyjna 83 Towarzystw Współpracy Chrześcijańsko-Żydowskiej (DKR) podkreśliła, że ten urodzony w Polsce twórca „nadał nowy wyraz architekturze, zarówno w teorii jak i w praktyce”. Jako przykład podano „rewolucyjne w swoim projekcie i realizacji” Muzeum Żydów w Berlinie otwarte w 2001 roku. „Poprzez instalacje we wnętrzach i architektoniczny kształt Libeskindowi udało się ukazać nowe kryteria spojrzenia na historię Żydów oraz zbudować dialog architektury z historią tego narodu” - stwierdzono w uzasadnieniu przyznania nagrody.
Urodzony w Łodzi w 1946 r. amerykański architekt jest twórcą m.in. Muzeum Feliksa Nussbauma w Osnabrück i Muzeów Żydów w Kopenhadze i San Francisco, a także projektu zagospodarowania przestrzeni po Word Trade Center w Nowym Jorku. W Polsce jest autorem projektu m.in. apartamentowca Złota 44 w Warszawie.
Medal Bubera-Rosenzweiga jest przyznawany od 1968 r. i upamiętnia żydowskich filozofów i uczonych Martina Bubera (1878-1965) oraz Franza Rosenzweiga (1886-1929). Otrzymują go osoby i inicjatywy zasłużone dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Wśród dotychczasowych laureatów byli m.in. metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński, Friedrich Dürrenmatt, Lea Rabin, Yehudi Menuhin, dyrygent Daniel Barenboim i były prezydent Niemiec Johannes Rau.
Tygodnie Braterstwa są organizowane w Niemczech od 1952 roku – zawsze w marcu - przez ponad 80 towarzystw współpracy chrześcijańsko-żydowskiej (GCJZ). W tym czasie na terenie całego kraju odbywają się imprezy, mające na celu wspieranie "porozumienia i współpracy między chrześcijanami i żydami przy wzajemnym poszanowaniu wszelkich różnic". Towarzystwa skupiają w sumie ok. 20 tys. członków i przyjaciół.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.