Caritas Polska rozpoczyna nową edycję znanej już akcji „Kromka Chleba”. W największych miastach Polski będzie można kupić specjalnie oznaczone bochenki chleba z kiełkami żytnimi słodowanymi.
Od każdego kilograma zużytego surowca do Caritas trafi 60 groszy na prowadzenie działalności pomocowej w walce z głodem w naszym społeczeństwie.
Akcja „Kromka Chleba” prowadzona była przez Caritas już w latach poprzednich i polegała na zbiórce ofiar lub sprzedaży tzw. krążków nadziei, które dostępne były w urzędach pocztowych. Tym razem jednak Caritas postanowiła zachęcić piekarzy do współpracy i przygotowania specjalnego rodzaju chleba.
W największych polskich miastach m.in. w Poznaniu, Krakowie, Częstochowie, Warszawie czy Gdańsku kupić będzie można oznaczony biało-czerwoną banderolą chleb. Zawiera on kiełki żytnie słodowane, które oprócz bogatych walorów smakowych dostarczają dużej ilości błonnika, protein oraz pożywnych i wartościowych tłuszczy. Caritas współpracuje w tej kwestii z firmą Kampffmeyer Food Innovation Polska, która zajmuje się dostarczaniem zainteresowanym piekarzom surowca. Od każdego kilograma kiełek do Caritas trafi 60 groszy na prowadzenie działalności pomocowej w walce z głodem w naszym społeczeństwie.
Jak zauważył w rozmowie z KAI ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Caritas Polska, dzięki pozyskanym środkom Caritas będzie mogła finansować prowadzenie noclegowni dla bezdomnych, udzielać pomocy osobom starszym, samotnym i rodzinom wielodzietnym.
Na razie akcja ma charakter pilotażowy. Caritas ma nadzieję, że wkrótce specjalnie wypiekany chleb będzie można kupić w każdym mieście. „Mamy nadzieję, że ta akcja się powiedzie, że odpowiedzą na nią zarówno piekarze, jak i konsumenci i że w ten sposób będziemy mogli zapewnić funkcjonowanie np. jadłodajni dla ubogich” - dodał ks. Sobolewski.
Jak informuje Caritas Polska szacuje się, że w Polsce 10-25 proc. dzieci poniżej 14. roku życia jest niedożywionych. Skrajne ubóstwo, czyli życie poniżej minimum socjalnego, grozi 26 proc. dzieci poniżej 15. roku życia.
Diecezjalne Caritas w odpowiedzi na te potrzeby prowadzą 121 jadłodajni, w których każdego dnia wydawanych jest ponad 24 tys. posiłków, zaś 150 tys. dzieci otrzymuje posiłki dofinansowywane przez Caritas.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.