Nowy wymiar znanej akcji Caritas
Caritas Polska rozpoczyna nową edycję znanej już akcji „Kromka Chleba” Roman Koszowski/Agencja GN

Nowy wymiar znanej akcji Caritas

Brak komentarzy: 0
KAI

publikacja 06.03.2010 15:03

Caritas Polska rozpoczyna nową edycję znanej już akcji „Kromka Chleba”. W największych miastach Polski będzie można kupić specjalnie oznaczone bochenki chleba z kiełkami żytnimi słodowanymi.

Od każdego kilograma zużytego surowca do Caritas trafi 60 groszy na prowadzenie działalności pomocowej w walce z głodem w naszym społeczeństwie.

Akcja „Kromka Chleba” prowadzona była przez Caritas już w latach poprzednich i polegała na zbiórce ofiar lub sprzedaży tzw. krążków nadziei, które dostępne były w urzędach pocztowych. Tym razem jednak Caritas postanowiła zachęcić piekarzy do współpracy i przygotowania specjalnego rodzaju chleba.

W największych polskich miastach m.in. w Poznaniu, Krakowie, Częstochowie, Warszawie czy Gdańsku kupić będzie można oznaczony biało-czerwoną banderolą chleb. Zawiera on kiełki żytnie słodowane, które oprócz bogatych walorów smakowych dostarczają dużej ilości błonnika, protein oraz pożywnych i wartościowych tłuszczy. Caritas współpracuje w tej kwestii z firmą Kampffmeyer Food Innovation Polska, która zajmuje się dostarczaniem zainteresowanym piekarzom surowca. Od każdego kilograma kiełek do Caritas trafi 60 groszy na prowadzenie działalności pomocowej w walce z głodem w naszym społeczeństwie.

Jak zauważył w rozmowie z KAI ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Caritas Polska, dzięki pozyskanym środkom Caritas będzie mogła finansować prowadzenie noclegowni dla bezdomnych, udzielać pomocy osobom starszym, samotnym i rodzinom wielodzietnym.

Na razie akcja ma charakter pilotażowy. Caritas ma nadzieję, że wkrótce specjalnie wypiekany chleb będzie można kupić w każdym mieście. „Mamy nadzieję, że ta akcja się powiedzie, że odpowiedzą na nią zarówno piekarze, jak i konsumenci i że w ten sposób będziemy mogli zapewnić funkcjonowanie np. jadłodajni dla ubogich” - dodał ks. Sobolewski.

Jak informuje Caritas Polska szacuje się, że w Polsce 10-25 proc. dzieci poniżej 14. roku życia jest niedożywionych. Skrajne ubóstwo, czyli życie poniżej minimum socjalnego, grozi 26 proc. dzieci poniżej 15. roku życia.

Diecezjalne Caritas w odpowiedzi na te potrzeby prowadzą 121 jadłodajni, w których każdego dnia wydawanych jest ponad 24 tys. posiłków, zaś 150 tys. dzieci otrzymuje posiłki dofinansowywane przez Caritas.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona