Nie tylko Kamil Stoch - poznaj polskich multimedalistów olimpijskich

Skoczek narciarski Kamil Stoch został siódmym polskim sportowcem, który wywalczył co najmniej cztery olimpijskie medale, licząc łącznie igrzyska zimowe i letnie. Oprócz niego tylko otwierająca klasyfikację multimedalistów Irena Szewińska (3-2-2) oraz Robert Korzeniowski (4-0-0) mogą się pochwalić co najmniej trzema złotymi.

Stoch swój czwarty olimpijski medal, a pierwszy brązowy, zdobył w poniedziałek zajmując wraz z Maciejem Kotem, Stefanem Hulą i Dawidem Kubackim trzecie miejsce w drużynowym konkursie w Pjongczangu.

Sporty zimowe na liście multimedalistów reprezentują jeszcze tylko biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk (2-1-2) oraz skoczek narciarski Adam Małysz (0-3-1).

Na liście zawodników, którzy wywalczyli co najmniej trzy medale olimpijskie, znajduje się 18 osób. Polscy multimedaliści olimpijscy:

Irena Szewińska (lekkoatletyka) - 7 (3 złote, 2 srebrne, 2 brązowe) Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) - 5 (2 złote, 1 srebrny, 2 brązowe) Jerzy Pawłowski (szermierka) - 5 (1 złoty, 3 srebrne, 1 brązowy) Robert Korzeniowski (lekkoatletyka) - 4 (4 złote) Kamil Stoch (skoki narciarskie) - 4 (3 złote, 1 brązowy) Witold Woyda (szermierka) - 4 (2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy) Adam Małysz (skoki narciarskie) - 4 (3 srebrne, 1 brązowy) Renata Mauer-Różańska (strzelectwo) - 3 (2 złote, 1 brązowy) Otylia Jędrzejczak (pływanie) - 3 (1 złoty, 2 srebrne) Teresa Ciepły (lekkoatletyka) - 3 (1 złoty, 1 srebrny, 1 brązowy) Egon Franke (szermierka) - 3 (1 złoty, 1 srebrny, 1 brązowy) Andrzej Piątkowski (szermierka) - 3 (2 srebrne, 1 brązowy) Wojciech Zabłocki (szermierka) - 3 (2 srebrne, 1 brązowy) Ryszard Zub (szermierka) - 3 (2 srebrne, 1 brązowy) Aneta Konieczna, z d. Pastuszka (kajakarstwo) - 3 (1 srebrny, 2 brązowe) Zbigniew Pietrzykowski (boks) - 3 (1 srebrny, 2 brązowe) Józef Tracz (zapasy) - 3 (1 srebrny, 2 brązowe) Marian Zieliński (ciężary) - 3 (3 brązowe) </PRE> Po dwa złote medale w igrzyskach wywalczyli: Waldemar Baszanowski (ciężary), Jerzy Kulej (boks), Waldemar Legień (judo), Tomasz Majewski (lekkoatletyka), Józef Schmidt (lekkoatletyka), Arkadiusz Skrzypaszek (pięciobój nowoczesny), Andrzej Wroński (zapasy), Józef Zapędzki (strzelectwo), Robert Sycz i Tomasz Kucharski (wioślarstwo), Adam Korol, Michał Jeliński, Marek Kolbowicz i Konrad Wasielewski (wioślarstwo), Anita Włodarczyk (lekkoatletyka).(PAP)

pp/ krys/

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Pobieranie...

    Kalendarz do archiwum

    niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
    27 28 29 30 31 1 2
    3 4 5 6 7 8 9
    10 11 12 13 14 15 16
    17 18 19 20 21 22 23
    24 25 26 27 28 29 30
    1 2 3 4 5 6 7
    11°C Sobota
    rano
    14°C Sobota
    dzień
    14°C Sobota
    wieczór
    13°C Niedziela
    noc
    wiecej »