Szwajcaria: Polski konsul wystawił w latach 40. paszporty dla ok. 2 tys. Żydów

Konsul Konstanty Rokicki wystawił w latach 40. ponad tysiąc fałszywych paszportów Paragwaju dla ok. 2 tys. polskich Żydów - podała na Twitterze ambasada RP w Bernie. Dokumentów, które w czasie Holokaustu ratowały Żydom życie, było więc znacznie więcej niż szacowali historycy.

"Konsul (RP Konstanty) Rokicki w latach 1942-43 wystawił co najmniej 1056 fałszywych paszportów Paragwaju; na każdym przeciętnie są dwie osoby" - powiadomiła na swym twitterowym koncie polska ambasada. Jej dyplomaci odnaleźli ponadto na cmentarzu miejskim w Lucernie miejsce spoczynku zmarłego w 1958 roku konsula i zamierzają doprowadzić do odbudowy jego pomnika.

Według ambasadora RP w Bernie Jakuba Kumocha liczbę paszportów określono na podstawie ich numerów seryjnych i w oparciu o materiały z tzw. archiwum Silberscheina znajdującego się w Instytucie Yad Vashem w Izraelu. Trafiły tam po śmierci Abrahama Silberscheina (1882-1951) - syjonistycznego działacza z Polski, który w czasie II wojny światowej kierował współpracującym z polskim poselstwem żydowskim komitetem ratunkowym RELICO w Genewie.

"Na podstawie list Silberscheina widać, że Rokicki nadawał kolejnym wyprodukowanym dokumentom kolejne numery porządkowe łamane przez rok wydania. Powstały trzy serie takich paszportów - dwie za rok 1943 i jedna za rok 1942. Liczba 1056 to suma najwyższych numerów odnalezionych kopii paszportów w każdej z trzech serii (572, 341 i 143)" - powiedział PAP Kumoch, zastrzegając, że liczba ta może rosnąć wraz z odnajdywaniem kolejnych dokumentów.

Jak dodał, próbka około stu odnalezionych fizycznie kopii pierwszych stron paszportowych pozwala stwierdzić, że na każdym dokumencie znajdują się nazwiska około dwóch osób, co daje na dziś ponad 2100 posiadaczy paszportów. "Do dokumentów wpisywano całe rodziny, na niektórych są mąż, żona i pięcioro dzieci" - zaznaczył dyplomata, dodając, że niemal wszystkie paragwajskie paszporty noszą ślady pisma Rokickiego.

Polska placówka w Bernie poinformowała jednocześnie, że konsul Rokicki (1899-1958) spoczywa na cmentarzu w Lucernie, ale jego nagrobka już nie ma. "Potwierdzają się przypuszczenia, że jeden z największych bohaterów akcji ratunkowej z Berna 1942-43 zmarł w biedzie - pochowano go za darmo, a w gazetach zamieszczono tylko informację o śmierci" - powiadomiła ambasada, zapowiadając odbudowę grobu.

Konsul Rokicki i jego współpracownicy z polskiego poselstwa w Bernie fałszowali paszporty paragwajskie, korzystając z list dostarczanych im przez co najmniej dwie organizacje żydowskie i korzystając z pełnej ochrony gwarantowanej im przez ówczesnego posła (ambasadora) RP Aleksandra Ładosia (1891-1963). Ponadto współpracowali z Silberscheinem oraz z zuryskim rabinem Chaimem Eissem przy pozyskiwaniu i fabrykowaniu paszportów innych krajów, w tym Hondurasu, Peru, Salwadoru, Boliwii i Haiti.

Posiadacze tych paszportów uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady i skierowani zostali do obozów dla internowanych w Niemczech oraz okupowanej Francji. Według jednej z notatek Silberscheina z początków 1944 roku, w obozach takich znalazło się łącznie ok. 10 tys. osób. Historycy nie mają zgodności co do liczby osób, które doczekały końca wojny.

«« | « | 1 | » | »»
 • Yanosh
  24.02.2018 09:47
  O konsulu Rokickim mało kto słyszał! choć uratował 2 razy więcej Żydów niż nazista Schindler. Rokicki wydał paszporty bezinteresownie, a Schindler, "ratował" za ciężką, niewolniczą pracę. A po prawdzie, to pani Schindlerowa, zdradzana bezustannie przez Schindlera jako żona ratowała Żydów i ona była tu siłłą sprawczą, ona gotowała zupę i przygotowywała jedzenie dla ewakuowanych Żydów z fabryki emalii.. Kiedy po wojnie wyjechała do Argentyny, TYLKO 2 !!!! z ocalałych i uratowanych Żydów pomagało jej finansowo, bo żyła tam skromnie na granicy biedy. Ale ten watek nie podpada pod filmowy watek hollywoodzki i to Spielberga nie interesował. Ważne było, że jest tzw. dobry Niemiec i znalazł się niby scenarzysta, który ten nieprawdziwy scenariusz ubarwił kolorem hollywoodzkim. O dobrych Polakach jak Rokicki czy Sławik - Spielberg nigdy by nie nakręcił filmu. Wiadomo dlaczego !
 • RyszardD.
  24.02.2018 20:42
  A dzisiaj - moze wiekszosc potomkow tychze uratowanych przez konsula Rokickiego Zydow - glosno ujada z Ameryki i Izraela przeciwko Polsce, domagajac sie nawet interwencji innych rzadow (np. od USA, zawieszenie stosunkow dyplomatycznych z Polska). -------- Tak wyglada pamiec i wdziecznosc Zydow wobec Polakow, ratujacych ich przed prawdziwym niemieckim holokaustem, czy umozliwiajac im egzystencje i przetrwanie przez wiele wiekow na pelnych prawach - stad przeciez ich biznesy w Polsce, zydowskie organizacje, czy swoboda praktykowania swojej religii. -------- Na przykladzie Polski swiat powinien w koncu rozpoznac prawdziwe oblicze Izraela i tego narodu... Przykre jest to, ze swiat nic nie wie, co Polska dala Zydom na przestrzeni wiekow, oraz z narazeniem wlasnego zycia ratujacy ich Polacy w czasie wojny... Nie wiedza tego nawet - manipulowane wybujalymi pogromami, indoktrynowane falszywym polskim holokaustem i polskimi obozami - mlode pokolenia zydowskie!!! ------- Za taka pamiec i wdziecznosc wstyd i hanba dla narodu zydowskiego!... i do tego domagac sie sowitych restytucji finansowych, kiedy ponad piec lat okupowana przez Niemcow cala Polska byla ostatecznie zamieniona w gruzy? a pytaniem bylo, czy jest sens odbudowywac Warszawe???... Jeszcze raz, wstyd i hanba!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  dzień
  15°C Sobota
  wieczór
  13°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  wiecej »