Ambasada Izraela: Dziękujemy Sprawiedliwym za apel o dialog i pojednanie

Podziękowania za apel polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata o "powrót na drogę dialogu i pojednania" złożyła Ambasada Izraela w Polsce, publikując go na swoim koncie na Facebooku.

"Dziękujemy przedstawicielkom i przedstawicielom Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata za dzisiejszą wizytę w Ambasadzie i przekazanie apelu od Polaków ratujących Żydów" - czytamy. Jak dowiedziała się PAP, apel, który polscy Sprawiedliwi wystosowali do rządów, parlamentów i narodów Izraela i Polski, miał zostać przekazany przez ambasadę w Warszawie premierowi Izraela i przewodniczącemu Knesetu.

Pod listem podpisało się 50 żyjących polskich Sprawiedliwych, w tym władze Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - organizacji pozarządowej, powstałej w 1985 r. z inicjatywy osób odznaczonych medalem i dyplomem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej, który nadaje Instytut Pamięci Ofiar Holokaustu Yad Vashem. Statutowym celem działalności Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jest zachowanie pamięci i szerzenie wiedzy o okupacji hitlerowskiej w Polsce, o Zagładzie i o ludziach, którzy z narażeniem życia ratowali współobywateli pochodzenia żydowskiego

Apel "o powrót na drogę dialogu i pojednania" odczytała prezes towarzystwa Anna Stupnicka-Bando podczas spotkania w KPRM. "Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków. Apelujemy, aby nasze dwa narody połączone blisko 1000-letnią, wspólną historią, budowały w Polsce, Europie, Izraelu i Ameryce przymierze i przyszłość, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie" - napisano. "My, Sprawiedliwi, nosząc w pamięci prawdę o tamtych czasach, prosimy wszystkich o empatię i rozwagę, o wrażliwość przy tworzeniu prawa i odpowiedzialną medialną narrację, o uczciwe i niezależne badania historyczne - gdyż tylko takie służą wyjaśnieniu tego, co wymaga wyjaśnienia - o dialog i serdeczność" - podkreślili autorzy listu.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował Sprawiedliwym za ten apel i dodał, że został on wystosowany, żeby wypracować jak najbardziej akceptowalne i opierające się na prawdziwe rozwiązania. "To, w jaki sposób służyliście człowieczeństwu i Polsce, i jak ratowaliście naszych współbraci w tych czasach drugiej apokalipsy, to robiliście to zarówno ze względów na konieczność, jaką czuliście w sercu - ratowania drugiego człowieka, ale też pewnie ze względu na moralne, etyczne głosy, które w was były i które przekładały się na tak dzielny czyn" - powiedział premier do przedstawicieli polskich Sprawiedliwych, i w imieniu "wszystkich Polaków" podziękował "za ten wielki czyn".

Kontrowersje wywołała niedawna nowelizacja ustawy o IPN, która wprowadza przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA.

Ustawę w trybie kontroli następczej, czyli po podpisaniu, prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Wejdzie ona w życie 1 marca.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • Stanisław_Miłosz
    27.02.2018 00:30
    Dziękujemy, ale ... apelem trudno się pożywić.
    Tego wprost w odpowiedzi nie ma, bo tak obcasowo nie wypada. Nie wypada w myśl zasady, że między dżentelmenami (czyli ogólnie ludźmi kulturalnymi) o kasie się - publicznie, publicznie - nie rozmawia.Tym bardziej, że przecież nie o bagatelne parę centów napiwku dajmy na to za ośmiorniczki lub inne owoce morza, a o okrągłą kwotę na początek 40 mld dolarów, a jak niektórzy urealniają inflacją, utraconymi korzyściami i zadośćuczynieniem za straty moralne ze zwłoki - 300 chodzi. A to już nie w kij dmuchał.
    Tak zatem - podialogować można, ale konkretnie: ile, kiedy i jak. A gdy już kasa wpłynie, to pojednanie na mur. Nawet z kordialnym uściskiem na niedźwiedzia.
  • zainteresowany
    27.02.2018 06:10
    A dokładnie, ile ten dialog i pojednanie mają nas Polaków kosztować?
  • GOŚĆ2
    27.02.2018 10:37
    Ten spektakl jest już naprawdę żenujący. Polacy nie pokłócili się z Żydami, lecz zostali przez nich bezpodstawnie zaatakowani i ciągle są otwarci na dialog itp. Ze strony izraelskiej nie widać żadnego dialogu, dobrej woli i szacunku do polskich ofiar i polskiej wrażliwości, tylko ciągłe fochy i pretensje. To jest nieznośne i niepoważne. Szanujmy się trochę i przestańmy ciągle płaszczyć. Ustawa o IPN jest dobra i sprawiedliwa - wśród narodów świata.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Pobieranie... Pobieranie...

    Kalendarz do archiwum

    niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
    26 27 28 29 30 31 1
    2 3 4 5 6 7 8
    9 10 11 12 13 14 15
    16 17 18 19 20 21 22
    23 24 25 26 27 28 29
    1 2 3 4 5 6 7
    8°C Niedziela
    dzień
    10°C Niedziela
    wieczór
    11°C Poniedziałek
    noc
    8°C Poniedziałek
    rano
    wiecej »