Rozpoczęło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec

W piątek po godz. 17 rozpoczęło się spotkanie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z szefem MSZ Niemiec Heiko Maasem. Wcześniej Maas spotkał się w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim.

Szef niemieckiej dyplomacji złożył także wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Jak poinformowało PAP biuro rzecznika prasowego MSZ, rozmowy Czaputowicza i Maasa mają dotyczyć m.in. sytuacji Polonii w Niemczech i bieżącej agendy europejskiej. "Rozmowy dotyczyć będą kwestii bilateralnych, w tym sytuacji Polonii w Niemczech oraz bieżących spraw z agendy europejskiej, jak Brexit, przyszłość Europy, czy kryzys migracyjny. Ważnym aspektem, który zostanie poruszony podczas rozmów szefów dyplomacji: Polski i Niemiec, będzie kwestia bezpieczeństwa europejskiego oraz współpraca w ramach NATO" - poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ.

Na godz. 17. zaplanowana jest wspólna konferencja prasowa szefów MSZ: Polski i Niemiec.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował PAP, że rozmowa prezydenta z Maasem dotyczyła polityki europejskiej, a także relacji dwustronnych w tym kwestii historycznych i "jednoznacznej świadomości Niemiec swojej odpowiedzialności za wydarzenia historyczne"; politycy poruszyli także kwestię reparacji wojennych.

"Rozmowa prezydenta z ministrem Maasem trwała godzinę i ma dwa główne przesłania. Po pierwsze, że przyszłość Europy leży w jej jedności, a nie podziałach na Europę A, B, C lub twarde jądro Europy i resztę krajów. Po drugie, że Polska i Niemcy będą wspólnie przekonywać Francję do tego, żeby odnowić Trójkąt Weimarski, bo dzisiaj ta decyzja leży we francuskich rękach" - powiedział Szczerski po zakończeniu spotkania.

Podczas rozmowy potwierdzona została też wizyta w Polsce prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera w czerwcu.

Polska jest drugim celem wizyty zagranicznej zaprzysiężonego w środę szefa niemieckiej dyplomacji. W środę, zaraz po objęciu urzędu, Maas udał się z krótką wizytą do Paryża. W poniedziałek do Warszawy przybywa z wizytą kanclerz Niemiec Angela Merkel, która spotka się z prezydentem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  11°C Niedziela
  noc
  10°C Niedziela
  rano
  15°C Niedziela
  dzień
  16°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »