W piątek po godz. 17 rozpoczęło się spotkanie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z szefem MSZ Niemiec Heiko Maasem. Wcześniej Maas spotkał się w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim.
Szef niemieckiej dyplomacji złożył także wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Jak poinformowało PAP biuro rzecznika prasowego MSZ, rozmowy Czaputowicza i Maasa mają dotyczyć m.in. sytuacji Polonii w Niemczech i bieżącej agendy europejskiej. "Rozmowy dotyczyć będą kwestii bilateralnych, w tym sytuacji Polonii w Niemczech oraz bieżących spraw z agendy europejskiej, jak Brexit, przyszłość Europy, czy kryzys migracyjny. Ważnym aspektem, który zostanie poruszony podczas rozmów szefów dyplomacji: Polski i Niemiec, będzie kwestia bezpieczeństwa europejskiego oraz współpraca w ramach NATO" - poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ.
Na godz. 17. zaplanowana jest wspólna konferencja prasowa szefów MSZ: Polski i Niemiec.
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował PAP, że rozmowa prezydenta z Maasem dotyczyła polityki europejskiej, a także relacji dwustronnych w tym kwestii historycznych i "jednoznacznej świadomości Niemiec swojej odpowiedzialności za wydarzenia historyczne"; politycy poruszyli także kwestię reparacji wojennych.
"Rozmowa prezydenta z ministrem Maasem trwała godzinę i ma dwa główne przesłania. Po pierwsze, że przyszłość Europy leży w jej jedności, a nie podziałach na Europę A, B, C lub twarde jądro Europy i resztę krajów. Po drugie, że Polska i Niemcy będą wspólnie przekonywać Francję do tego, żeby odnowić Trójkąt Weimarski, bo dzisiaj ta decyzja leży we francuskich rękach" - powiedział Szczerski po zakończeniu spotkania.
Podczas rozmowy potwierdzona została też wizyta w Polsce prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera w czerwcu.
Polska jest drugim celem wizyty zagranicznej zaprzysiężonego w środę szefa niemieckiej dyplomacji. W środę, zaraz po objęciu urzędu, Maas udał się z krótką wizytą do Paryża. W poniedziałek do Warszawy przybywa z wizytą kanclerz Niemiec Angela Merkel, która spotka się z prezydentem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.