Remont i modernizacja krakowskiego Muzeum Książąt Czartoryskich zakończy się w grudniu 2019. Dzisiaj zaprezentowano postęp prac w pałacu muzealnym.
Remont pałacu książąt Czartoryskich u zbiegu ulic św. Jana i Pijarskiej, gdzie mieści się od 1880 r. główna siedziba muzeum, trwa od 2010 r. Prof. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, do którego od końca 2016 r. należą zbiory Czartoryskich, zaprezentował dziś członkom Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa stan prac remontowych i adaptacyjnych. - Nie tylko odnawiamy i modernizujemy dawne sale ekspozycyjne. Powstały także zupełnie nowe pomieszczenia wystawowe. "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci wróci jednak na swoje dawne miejsce na II piętrze pałacu. Nastąpi to w grudniu 2019 r. po zakończeniu wszystkich prac - zadeklarował dyrektor MNK.
Zwiedzający będą wchodzili do muzeum od strony ul. Pijarskiej, na odnowiony dziedziniec, nakryty szklanym dachem. Prócz dawnych sal, gdzie będą prezentowane dobrze znane już eksponaty, m.in. pamiątki narodowe zgromadzone jeszcze w Puławach przez księżnę Izabelę Czartoryską, wybudowano nowe pomieszczenia, gdzie będą eksponowane zabytki sztuki sakralnej, Galeria Sztuki Dalekiego i Bliskiego Wschodu oraz niepokazywane do tej pory ze względu na brak miejsca zbiory graficzne. - Ze względów konserwatorskich i dla zaprezentowania bogactwa tych zbiorów co trzy miesiące będzie nowa odsłona ekspozycji grafiki. Pojawi się także sala poświęcona wyłącznie sztuce polskiej. Dodam także, iż pokażemy po raz pierwszy m.in. zabytkowe ornaty i paramenty liturgiczne - powiedział dyrektor.
Powierzchnia wystawiennicza w pałacu Czartoryskich będzie liczyła ok. 2500 m kw. - Jedna trzecia z tego to nowe powierzchnie. Wszystkie eksponaty, które trafią do wyremontowanego pałacu muzealnego, zostaną wcześniej poddane gruntownej konserwacji - poinformował prof. Betlej. Koszt prac remontowych i adaptacyjnych wyniesie 43 mln zł.
Swoistą sensacją była dla zwiedzających niepozorna stara drewniana skrzynia. - To jedna ze skrzyń, w których w 1879 r. zbiory Czartoryskich trafiły do Krakowa. Znaleźliśmy ją w piwnicach Arsenału, będącego częścią Muzeum Czartoryskich, idącego teraz do remontu. Nie byłoby w tym nic sensacyjnego, gdyby nie to, że skrzynia nie była chyba do tej pory otwierana! Znajdują się tam drewniane elementy zdobnicze - powiedział prof. Betlej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.