Ks. Marek Gancarczyk z Laurem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Były szef „Gościa Niedzielnego” otrzymał Laur SDP – wyróżnienie, które dziennikarze przyznają dziennikarzom w uznaniu dla ich osiągnięć zawodowych, standardów etycznych i najwyższej klasy profesjonalizmu.

Te właśnie cechy ks. Marka Gancarczyka zostały docenione przez członków Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Piotr Legutko z zarządu głównego SDP, w laudacji wygłoszonej na uroczystości wręczenia nagrody, wymienił sukcesy dziennikarskie ks. Marka, z których pierwszym było wyprowadzenie „Małego Gościa Niedzielnego” na pozycję lidera pism dziecięcych, a ostatnim – gdy w styczniu 2018 zakończył swoją misję szefa redakcji – pozostawienie „Gościa” na pierwszym miejscu rankingu najlepiej sprzedających się tygodników opinii w Polsce. „I właśnie za stworzenie modelu pisma, który Polacy kupują najchętniej przyznajemy ks. Markowi Gancarczykowi nasz laur. Tym bardziej, że jest to model idący pod prąd najgorszym trendom niszczącym dziś rynek prasy” – stwierdził mówca, zauważając, że „Gość” jest dowodem, iż można nie tylko przetrwać z ambitnym tygodnikiem, szanującym w równym stopniu czytelników jak dziennikarzy, ale też, że „wysoka jakość – dosłownie – może się opłacać”.

W uzasadnieniu nagrody stwierdzono, że ks. Marek Gancarczyk stworzył z prowadzonego przez siebie tygodnika „produkt all inclusive” – jako pismo katolickie, a jednocześnie pełnoformatowy tygodnik zawierający „reportaże społeczne, analizy polityczne, obszerny dział zagraniczny, świetnie redagowany dział naukowy, kulturę wysoką i popularną oraz znakomite zdjęcia prasowe”.

Uznanie członków Stowarzyszenia zdobył także fakt, że materiały zamieszczane w „Gościu” mają zawsze charakter źródłowy – reporterzy GN „są na linii frontu ukraińskiego, na granicy Korei Północnej z Południową, wśród prześladowanych chrześcijan i na podlaskiej wsi”. To jeden z powodów, dla których, jak zauważono w laudacji, „model finansowania »Gościa« był »od zawsze« związany ze sprzedażą tygodnika, a nie – jak w przypadku większości gazet – powierzchni reklamowej”. Ks. Marek stworzył także „redakcję z prawdziwego zdarzenia, opartą na relacjach międzyludzkich, a nie mailach i sms-ach”.

Wśród powodów przyznania Lauru SDP wymieniono także fenomen utrzymania i rozwoju 20 oddziałów diecezjalnych „Gościa”, dzięki czemu środowiska dziennikarskie istnieją także w mniejszych ośrodkach.

Podkreślono, że imponujące wyniki sprzedaży „Gościa” są osiągane w warunkach normalnej rywalizacji rynkowej, co potwierdzają dotyczące sprzedaży twarde dane ZKDP.

„Ks. Marek Gancarczyk pozostanie w naszym środowisku instytucją, także dlatego że pozostawia po sobie Instytut »Gość Media«” – powiedział Piotr Legutko, dodając, że za kadencji ks. Marka tygodnik i miesięcznik wzbogacone zostały o dwa portale i rozwijającą się sieć rozgłośni radiowych. „Dzieło, zaiste godne lauru SDP” – podsumował.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

  • Wdzięczni czytelnicy
    21.03.2018 19:35
    Wspaniała informacja. Z całego serca gratulujemy i cieszymy się wyróżnieniem Księdza. Wierzymy, że ziarno rzetelności tak trudnego i odpowiedzialnego rzemiosła, które Ksiądz zasiał na niwie dziennikarskiej wydawać będzie obfity plon przez następne lata. Z ogromną wdzięcznością za serce i trud, które zostały tak bardzo docenione życzymy wszelkich łask od Pana Naszego.
  • podaję nick
    21.03.2018 20:21
    taki zasłużony, więc dlaczego musiał odejść z Gościa?
  • Michał Obrębski
    22.03.2018 11:01
    Skoro Ksiądz Marek Gancarczyk był taki świetny, to czemu cały zespół siedzi cicho i ani piśnie, by Autora ogromnego sukcesu miedialnego "Gościa" przywrócić do pracy??
    Michał Obrębski
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Pobieranie...

    Kalendarz do archiwum

    niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
    30 1 2 3 4 5 6
    7 8 9 10 11 12 13
    14 15 16 17 18 19 20
    21 22 23 24 25 26 27
    28 29 30 31 1 2 3
    4 5 6 7 8 9 10
    22°C Środa
    wieczór
    17°C Czwartek
    noc
    15°C Czwartek
    rano
    18°C Czwartek
    dzień
    wiecej »