Kolejna masakra cywilów, wśród 50 ofiar wiele dzieci i jeden kapłan

W Republice Środkowoafrykańskiej doszło do kolejnej masakry ludności cywilnej. W wyniku serii akcji odwetowych przeprowadzanych przez dwa zwalczające się ugrupowania ex-seleka i antibalaka zginęło co najmniej 50 osób, w tym wiele dzieci. Wśród ofiar jest też jeden kapłan.

Ks. Désiré Angbabata był proboszczem w jednej z wiosek (Séko) zaatakowanych w środę przez rebeliantów wywodzących się z ugrupowania seleka w odwecie za atak ugrupowania antibalaka na wioskę Tagbara, którzy z kolei w ten sposób chcieli się zemścić za zabicie jednego ze swych bojowników.

Areną tych starć jest diecezja Bambari położona w środkowej części kraju. Jak twierdzi jej wikariusz generalny, starcia się nie zakończyły. Mieszkańcy wiosek są bezradni. Uciekają do miast. Ks. Firmin Gbagoua w ostrych słowach krytykuje pokojowe siły ONZ, które choć są obecne w tym regionie, nie zapewniają cywilom bezpieczeństwa.

„Sprawa jest bardzo poważna. Nie ma żadnej ochrony. Każdy radzi sobie jak może. Kobiety i dzieci uciekają. Żadne siły międzynarodowe nie przyszły im z pomocą. Nie zrobili niczego, by powstrzymać tę masakrę. Trzeba to powiedzieć bardzo jasno. Nie zrobiono niczego dla bezpieczeństwa tych biednych ludzi. Z drugiej strony naprawdę nie rozumiem dlaczego te dwa ugrupowania walcząc ze sobą, wyżywają się na cywilach, zabijając mieszkańców wiosek. Apeluję więc do dowódców tych ugrupowań, aby kontrolowali swych podwładnych. W każdej wojnie giną cywile. Ale żeby koncentrować się na nich, bezkarnie zabijać kobiety i dzieci, strzelać na oślep do wszystkiego, co się rusza? Apeluję o zdrowy rozsądek. Te masakry nie rozwiążą naszych problemów!” – powiedział Radiu Watykańskiemu wikariusz generalny archidiecezji Bambari.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  13°C Poniedziałek
  rano
  20°C Poniedziałek
  dzień
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  wiecej »