Abp Depo: Walczy się o prawa zwierząt, a odkłada się prawa człowieka

Walczy się o prawa zwierząt, a odkłada się prawa człowieka. A codziennie giną polskie dzieci w świetle prawa ustanowionego przez ludzi – mówił na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Tradycyjnie metropolita częstochowski poprowadził w Wielki Piątek drogę krzyżową na jasnogórskich wałach. W rozważaniach nawiązywał do grzechów narodowych i aktualnych problemów społecznych.

- Przyrzekaliśmy wierność w 1956 r., a chodzimy do pretorium Piłata, aby być świadkami obmywania rąk i niesprawiedliwych sądów. Nie zamieniliśmy narodu na dom Boży – ubolewał metropolita częstochowski.

Wskazał też na kwestię wierności Prawu Bożemu, które, jak zaznaczył, w naszej Ojczyźnie i w Europie ciągle jest łamane. - Prawo stanowione sprzeciwia się Prawom Bożym pod płaszczem fałszywej wolności i tolerancji – mówił arcybiskup przypominając, że „o wierności Prawu Bożemu zaświadczyli męczennicy II wojny światowej na czele ze św. Maksymilianem Kolbe”.

Przy kolejnej stacji, mówiąc o nierozerwalności małżeństwa i rodziny, metropolita częstochowski podkreślił, że „statystyki krzyczą o procesach rozwodowych”. – Mówimy o ruinie ponad miliona rozbitych małżeństw, a któż obliczy dzieci, które cierpią zranione w miłości - wołał abp Depo.

- Przepraszamy za tych, którzy w naszej Ojczyźnie nie potrafią dzielić się tym, co posiadają. Wielu wciąż jest bezdomnych, płaczących i tych, którzy tracą sens zmagań. Wciąż za mało jest na naszych drogach Cyrenejczyków – mówił arcybiskup i podkreślił: „Potrzeba nam ludzi sumienia, a nie cwaniaków i aferzystów działających pod pozorem ludzi prawa”.

Metropolita częstochowski zaapelował też o obronę czci imienia Bożego: "Polska wzrasta pod Chrystusowym krzyżem" – przypomniał arcybiskup wskazując na obecność kłamstwa w mediach i na portalach społecznościowych.

Przypominając o wadach narodowych takich jak m.in. lenistwo, rozwiązłość, marnotrawstwo i pijaństwo, arcybiskup podkreślił, że „wygrywa rozwiązłość, która jest nazywana wolną miłością”. - Wygrywa nadal lenistwo i alkohol. Modlimy się o ludzi zmagań w naszej Ojczyźnie, a nie tylko ludzi słów – wołał abp Depo i zaznaczył: „Może zbyt wiele wypowiedzieliśmy słów przyrzeczeń, a mało robimy, by je zrealizować”.

Hierarcha podkreślił, że „zabójstwo dzieci od poczęcia to jeden z najcięższych grzechów”. - Walczy się o prawa zwierząt, a odkłada się prawa człowieka. A codziennie giną polskie dzieci w świetle prawa ustanowionego przez ludzi – mówił metropolita częstochowski.

Nabożeństwo drogi krzyżowej zakończyło się koronką do Bożego miłosierdzia o miłość w rodzinach i naszej Ojczyźnie.

W modlitwie na wałach jasnogórskich wzięło udział wielu mieszkańców Częstochowy, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, duchowieństwo, osoby konsekrowane oraz pielgrzymi.

Po raz pierwszy wielkopiątkową drogę krzyżową na Wałach Jasnej Góry poprowadzono z inicjatywy młodzieży w 1985 r.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • thebodzio
  30.03.2018 19:42
  Właśnie takich kategorycznych, jasno mówiących i trzeźwo myślących ludzi potrzeba w Kościele.
 • Tomasz Wolny
  30.03.2018 20:50
  Kościół jest przecież obecny w każdym zakątku życia publicznego stara się w każdej sprawie mieszać do polityki i obywateli nie wierzących. Czyli ten zły stan, który Biskup opisuje w modlitwie drogi krzyżowej, jest także zasługą tegoż kościoła. Błędy i wypatrzenia należy zawsze najpierw u siebie szukać a potem u innych. Biadolenie nad chorym jeszcze nikogo nie uzdrowiło.
 • Gość
  30.03.2018 21:10
  "wadach narodowych" czemu ma służyć zbiorowa odpowiedzialność/
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Niedziela
  dzień
  3°C Niedziela
  wieczór
  1°C Poniedziałek
  noc
  0°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »