MSZ oburzone spaleniem polskiej flagi przed ambasadą w Kijowie

W związku ze spaleniem polskiej flagi podczas poniedziałkowej manifestacji przed ambasadą RP w Kijowie do MSZ wezwany został zastępca ambasadora Ukrainy; wręczono mu notę protestacyjną, w której resort wyraził swoje oburzenie w związku z incydentem - poinformowało we wtorek ministerstwo.

Incydent przed ambasadą Polski w Kijowie potępił szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin, uznając go za prowokację.

Według ustaleń PAP, do zdarzenia doszło w poniedziałek, kiedy ze względu na święta wielkanocne, ambasada w Kijowie była zamknięta. Przed budynkiem pojawiła się kilkunastoosobowa grupa ludzi, którzy podpalili polską flagę. Osoby te nie miały przy sobie żadnych symboli, które pozwoliłyby na określenie ich przynależności do jakiejś organizacji. Rozmówcy PAP z kręgów dyplomatycznych powiedzieli, że uczestnicy akcji nie przekazali ochronie polskiej placówki dyplomatycznej żadnej petycji i rozeszli się od razu po zdarzeniu.

W oświadczeniu zamieszczonym wcześniej na stronie internetowej resortu dyplomacji podkreślono, że w nocie przekazanej zastępcy ukraińskiego ambasadora, polskie MSZ wyraziło oburzenie "z powodu ostentacyjnego zachowania demonstrujących oraz braku odpowiedniej reakcji ze strony ukraińskich funkcjonariuszy ochrony".

Jak zaznaczono, szczególne zaniepokojenie polskiego resortu dyplomacji "budzi fakt, że był to kolejny incydent o antypolskim wydźwięku na terytorium Ukrainy na przestrzeni ostatnich tygodni".

Według relacji biura prasowego resortu, podczas spotkania przedstawiciel ambasady Ukrainy "zapewnił, że władze ukraińskie potępiły ten haniebny czyn i poinformował o podjętych przez właściwe służby czynnościach, które powinny doprowadzić do szybkiego ustalenia i właściwego ukarania jego sprawców".

Wkrótce po publikacji oświadczenia MSZ, do incydentu przed ambasadą RP odniósł się na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji. "Zdecydowanie potępiam prowokacyjną akcję przed ambasadą Polski w Kijowie. To nic innego, niż kolejna prowokacja, podstępny atak na naszą przyjaźń. Ludzie o szczerym sercu nigdy nie będą znieważać symboli innych narodów" – napisał Klimkin.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • mee...
  03.04.2018 20:29
  Litwa, Lotwa i Estonia stwierdzily, ze sa wyprobowanymi przyjaciolmi USA i beda przez nastepne sto lat...to jedyna wyrazna podswiadoma sugestia, ktora dotyczy Polski...ktora poszla w Niemca
 • romanw
  03.04.2018 21:19
  A gdzie było MSZ gdy w Warszawie narodowcy -" prawdziwi polacy" spalili flagę Ukrainy ? To czym teraz się oburza MSZ? Do czego doprowadziły rządy PIS w stosunkach międzynarodowych? Otaczają nas sami wrogowie z UE na czele a my jesteśmy "wyspą wolności". Mam nadzieję, że nadejdzie czas kiedy przestaniemy się unosić w oparach absurdu, mgły smoleńskiej itd. i szybko będziemy chcieli zapomnieć " dobrą zmianę"
 • mee...
  03.04.2018 21:25
  ...raczej mgly warszawskiej...a po dobrej zmianie PO, zaden powazny kraj tego by nie przetrwal...prawda wiec jest, ze Polska to kraj teoretyczny jest.
 • gosc
  04.04.2018 08:14
  Oburzenie to za mało. Powinny byc konkretne działania dyscyplinujące Ukrainców.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  9°C Poniedziałek
  dzień
  10°C Poniedziałek
  wieczór
  8°C Wtorek
  noc
  6°C Wtorek
  rano
  wiecej »