Reklama

Jak rozumieć przemoc w rodzinie?

„Dobrze się stało, że parlamentarzyści uwzględnili liczne protesty i apele wielu organizacji oraz środowisk, którym leży na sercu pomyślność i szczęście dzieci oraz rodzin w naszym kraju” - napisali członkowie Rady Społecznej przy Biskupie Płocki w oświadczeniu s nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Sejm RP 4 marca postanowił ponownie skierować projekt ustawy do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Reklama

W oświadczeniu Rady przypomniano, że już w lutym br. w tej sprawie wypowiedziała się strona kościelna Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Jej członkowie odnieśli się krytycznie m.in. do obowiązku powoływania w gminach zespołów interdyscyplinarnych, które miałyby zajmować się problemami przemocy w rodzinie.

„Poważne zaniepokojenie przedstawicieli Zespołu ds. Rodziny budzi także zapis mówiący o możliwości zabierania dzieci rodzinom biologicznym przez pracowników socjalnych – czytamy w oświadczeniu. – W dzisiejszym stanie prawnym funkcję te pełnią szczególnie policja i kuratorzy sądowi, którzy są do niej odpowiednio przygotowani. Wprowadzenie w życie tego rodzaju zmiany byłoby poważnym ograniczeniem praw rodzicielskich i oznaczałoby niepotrzebną ingerencję władzy państwowej w przestrzeń życia rodzinnego”.

Zdaniem rady, jedną z najważniejszych poprawek, którą trzeba wprowadzić do projektu ustawy, jest właściwe rozumienie kategorii przemocy. Poważnym błędem jest zbyt szeroka interpretacja tego zjawiska „zachowania nacechowane przemocą należy koniecznie odróżnić od form przymusu rodzicielskiego”, natomiast „takie postawy rodziców w stosunku do dzieci jak perswazja, przekonywanie, zakazywanie, nakazywanie, krytykowanie czy `zawstydzanie` nie mogą być traktowane jako formy przemocy wymagające interwencji władzy państwowej czy samorządowej” - podkreśla się w dokumencie.

„Nie wolno stwarzać w domenie publicznej fałszywego wrażenia, że właśnie przemoc stała się dzisiaj głównym zmartwieniem naszych rodzin. O wiele poważniejsze wyzwania dotyczą biedy, braku szans rozwoju młodego pokolenia, demoralizacji, rozpadu więzi rodzinnych, kryzysu demograficznego” – akcentują przedstawiciele gremium przy Biskupie Płockim.

Oświadczenie kończy się apelem do członków Komisji polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP o przygotowanie nowej wersji projektu ustawy, który uwzględni postulaty zgłoszone przez przedstawicieli środowisk katolickich oraz organizacji i stowarzyszeń o charakterze prorodzinnym – „Mamy nadzieję, że troska o rodzinę stanie się autentycznym priorytetem działań, podejmowanych przez władze państwowe i samorządowe w naszej Ojczyźnie” - podsumowuje Rada.

Radę Społeczną przy Biskupie Płockim Piotrze Liberze tworzy kilkunastu przedstawicieli świata nauki, mediów, medycyny, władz samorządowych, organizacji pozarządowych. Zajmują się oni najbardziej aktualnymi problemami społecznymi. Przewodniczącym rady jest ks. dr Andrzej Kobyliński.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Wtorek
rano
7°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
6°C Środa
noc
wiecej »

Reklama