Caritas Nepalu wezwała katolickie kobiety do wspólnego wysiłku na rzecz poszanowania ich praw – czytamy w oświadczeniu organizacji na 8 marca, w setną rocznicę ustanowienia Dnia Kobiet.
W Nepalu to właśnie one są ciągle pozbawione elementarnych praw – alarmuje Caritas. Najboleśniejszym problemem jest rozpowszechniony i bezkarny handel żywym towarem. Wyjazd zagraniczny samotnej dziewczyny wiąże się z olbrzymim ryzykiem stania się ofiarą międzynarodowych gangów – zauważyła jedna z zakonnic zaangażowanych w obronę praw Nepalek.
Kolejnym wyzwaniem jest zmiana mentalności społecznej. Do tej pory wzorem kobiety była służąca obsługująca męża i teściową, wstająca przed świtem, krzątająca się w kuchni i dźwigająca wodę ze strumienia. Nepalska Caritas wydała broszurę promującą prawa kobiet i przestrzegającą przed łatwowiernością w przypadku obietnic zagranicznych wyjazdów. Katolicka organizacja wywalczyła też prawo własności dla kobiet, które weszło już w życie – pochwalił się apostolski wikariusz Nepalu, bp Anthony Sharma SJ. Dzień Kobiet spędził on w fabryce dywanów w Katmandu, gdzie spotkał się z prządkami, dyskutując z nimi o prawach kobiet. Podobne spotkania odbyły się w wielu zakątkach Nepalu i mają na celu formację kobiet, by były jeszcze bardziej świadome swych praw.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.