Walka o poprawę losu kobiet, uznanie ich godności i praw stanowi priorytet zaangażowania Stolicy Apostolskiej – stwierdził wczoraj na forum ONZ abp Celestino Migliore.
Przedstawiciel Watykanu przy głównej siedzibie Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku zabrał wczoraj głos podczas posiedzenia Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ.
Watykański dyplomata zaznaczył, iż w ciągu minionych piętnastu lat od konferencji w Pekinie udało się poprawić wykształcenie dziewcząt oraz uzyskać w szeregu społeczeństwach uznanie dla ich godności, praw i odpowiedzialności. Wyraził jednocześnie zaniepokojenie szeregiem faktów negatywnych, takich jak aborcja dziewczynek, dzieciobójstwo i porzucenie, a także dyskryminacja w zakresie opieki zdrowotnej i żywienia.
– Niedożywienie w większym stopniu dotyka dziewcząt niż chłopców, zahamowując przyszły ich rozwój fizyczny i psychiczny – stwierdził abp Migiliore. Zauważył, że kobiety w wieku powyżej 15 lat stanowią dwie trzecie analfabetów na świecie. Trzy czwarte osób żyjących z HIV / AIDS to dziewczęta i kobiety między 15 a 24 rokiem życia, zaś wśród ofiar międzynarodowego handlu ludźmi połowę stanowią nieletni, zaś 70 proc. to dziewczęta i kobiety.
– Na całym świecie, dziewczynki i kobiety są ofiarami przemocy fizycznej, seksualnej i psychicznej, w tym gwałtu jako narzędzia wojny, nie wspominając o wyzysku ekonomicznym – powiedział przedstawiciel Watykanu. W tym kontekście wezwał do wypracowania odpowiedniej polityki, systemu motywacji, wytycznych i metodologii, kierujących pracą Narodów Zjednoczonych w kwestiach związanych z kobietami. Abp Migliore przestrzegł przed manipulowaniem ideologicznym koncepcją równości płci, opóźniającym w istocie autentyczny rozwój kobiety. Skrytykował teksty dokumentów oficjalnych ONZ, w których „zamazuje się wszelką odrębność i komplementarność między mężczyznami a kobietami”. Teorie te, jak zauważył nie zmienią natury rzeczy, natomiast z pewnością zaciemniają i utrudniają wszelkie „poważne i pilne postępy w uznaniu godności i praw kobiet”.
Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zdecydowanie skrytykował wiązanie w tekstach konferencji międzynarodowych praw człowieka z pojęciem „zdrowia reprodukcyjnego”, wymierzonego w dzieci poczęte i szkodliwego wobec integralnych potrzeb kobiet oraz społeczeństwa. Zauważył, że przy tej okazji niezwykle rzadko mówi się o prawach politycznych, ekonomicznych i społecznych kobiet.
Mówiąc o sporej śmiertelności kobiet zauważył, że rozwiązanie respektujące ich godność nie może pomijać prawa do macierzyństwa. Wskazał na konieczność promowania inwestycji w lokalne systemy opieki zdrowotnej oraz ich doskonalenie oraz zapewnienie podstawowych usług położniczych.
Abp Migiliore wskazał na ogromne osiągnięcia instytucji katolickich w promocji praw i godności kobiet. Także w przyszłości pragnie dążyć do poprawy ich losu.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.