Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski powiedział w czwartek PAP, że strona rosyjska wie o intencji uczestnictwa w uroczystościach w Katyniu zarówno prezydenta, jak i premiera, gdyż - jak powiedział - "jest to przedmiotem toczących się rozmów". Jak podkreślił, "w odpowiednim momencie zostanie złożona oficjalna notyfikacja, wraz z listą delegacji i innymi wymaganymi w takiej sytuacji szczegółami".
Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak powiedział w czwartek PAP, że polskie MSZ kilkakrotnie informowało stronę rosyjską o udziale Lecha Kaczyńskiego w uroczystościach 10 kwietnia w Katyniu. Potwierdził to również rzecznik tego resortu Piotr Paszkowski.
Rzecznik MSZ Rosji Andriej Niestierienko powiedział w czwartek, iż Moskwa nie otrzymała dotąd oficjalnych informacji od strony polskiej na temat wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.
Prezydencki minister Mariusz Handzlik, odnosząc się do tych słów, powiedział w czwartek PAP, że Kancelaria Prezydenta przyjęła je z zaskoczeniem. "Będziemy chcieli wyjaśnić tę sprawę" - zapowiedział.
Stasiak podkreślał z kolei, że przygotowaniem wizyty prezydenta w Katyniu zajmuje się MSZ. "Mamy potwierdzenie ze strony przedstawicieli MSZ, że już kilkakrotnie było przedstawiane stronie rosyjskiej, że będzie delegacja prezydencka (w Katyniu)" - powiedział PAP Stasiak. Jak przypomniał, MSZ skierowało do Lecha Kaczyńskiego oficjalne zaproszenie do wzięcia udziału i przewodniczenia polskiej delegacji na uroczystości rocznicowe, które się odbędą 10 kwietnia w Katyniu.
Stasiak poinformował, że otrzymał potwierdzenie od wiceszefa MSZ Andrzeja Kremera, że już kilkakrotnie w rozmowie ze stroną rosyjską ta sprawa była przedstawiana.
"Jesteśmy w kontakcie z naszą administracją rządową, mamy potwierdzenie (...) ze strony naszego MSZ, że ten temat (udziału prezydenta w uroczystościach w Katyniu - PAP) jest pilotowany, poruszany" - powiedział minister.
Także rzecznik MSZ Piotr Paszkowski powiedział w czwartek PAP, że strona rosyjska wie o intencji uczestnictwa w uroczystościach w Katyniu zarówno prezydenta, jak i premiera, gdyż - jak powiedział - "jest to przedmiotem toczących się rozmów".
"Jesteśmy w stałym kontakcie z ambasadą Federacji Rosyjskiej, trwają cały czas rozmowy mające na celu ustalenie kwestii osobowych, scenariuszowych, praktycznych, logistycznych odnoszących się do uczestnictwa w uroczystościach w Katyniu pana premiera i oczywiście pana prezydenta" - powiedział Paszkowski.
Jak podkreślił, "w odpowiednim momencie zostanie złożona oficjalna notyfikacja, wraz z listą delegacji i innymi wymaganymi w takiej sytuacji szczegółami".
Prezydent Kaczyński przyjedzie do Katynia 10 kwietnia. Będzie tam przewodniczyć uroczystościom upamiętniającym 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach organizowanym przez polską Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. 7 kwietnia w Katyniu będzie premier Donald Tusk, który wraz z premierem Rosji Władimirem Putinem weźmie udział w uroczystościach organizowanych przez rząd Rosji.
Po raz pierwszy temat braku informacji na temat udziału polskiego prezydenta w uroczystościach w Katyniu pojawił się pod koniec lutego. Ambasador Rosji w Polsce Władimir Grinin mówił wtedy dziennikarzom, że jego placówka nie otrzymała z Kancelarii Prezydenta informacji o tym, że Lech Kaczyński chce wziąć udział w uroczystościach w Katyniu.
Następnego dnia służba prasowa ambasady Rosji w Polsce wydała oświadczenie, w którym podkreślono, że polskie media błędnie zinterpretowały wypowiedź ambasadora Rosji. Według służb prasowych ambasady w swojej odpowiedzi na pytanie dziennikarzy Grinin powiedział jedynie, że "ambasada nie otrzymała żadnych konkretnych propozycji w sprawie udziału prezydenta Polski w uroczystościach w Katyniu".
"Jak również nie było ich w piśmie Kancelarii Prezydenta Polski. Co dotyczy zamiaru L. Kaczyńskiego do złożenia wizyty w Katyniu, o tym oczywiście wiemy" - napisano na stronie rosyjskiej placówki.
Następnie pojawiło się oświadczenie Kancelarii Prezydenta, w którym przypomniano, że 27 stycznia Kancelaria przekazała listy do szefa MSZ Radosława Sikorskiego, sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika oraz wiceszefa MSZ Andrzeja Kremera informujące o udziale prezydenta w uroczystościach w Katyniu.
Poinformowano wtedy, że dodatkowo przekazany został, adresowany na ręce rosyjskiego ambasadora w Polsce Władimira Grinina, list z informacją o uczestnictwie Lecha Kaczyńskiego w uroczystościach katyńskich.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.