Elbląg: Rewitalizacja Wyspy Spichrzów

37 mln zł będzie kosztować odnowienie zabytkowej Wyspy Spichrzów w Elblągu, gdzie planuje się m.in. budowę repliki osady Truso. W osadzie Wikingów zrekonstruowane zostaną warsztaty: kowalstwa, bursztynu i szkutnicze.

Inwestycja zostanie dofinansowana z unijnych środków w wysokości 25,9 mln zł.

Według zamierzeń władz miasta, dzięki inwestycji Wyspa Spichrzów ma stać się miejscem rekreacji i wypoczynku mieszkańców i turystów.

Przetarg na wyłonienie wykonawcy zostanie ogłoszony w marcu albo w kwietniu.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka urzędu miasta w Elblągu Joanna Urbaniak turyści i mieszkańcy będą mogli w osadzie Truso przyjrzeć się pracy bursztynnika i rogownika. Będzie można zobaczyć jak wyglądają warsztaty tkacki, kowalski, szkutniczy, bednarski i snycerski. W Truso pojawią się piece ceramiczne i chlebowe. Do nabrzeża będzie można cumować łodzie. Osada zostanie otoczona wałem ziemnym z palisadą drewnianą, bramą wjazdową i wieżą strażniczą.

Oprócz budowy repliki osady, oczyszczone i pogłębione zostanie blisko 1 tys. metrów fosy staromiejskiej, wybudowane zostaną chodniki i drogi, przebudowany zostanie most oraz przeniesiony zabytkowy budynek cegła po cegle ze śródmieścia na Wyspę Spichrzów. Umocnione zostaną nabrzeża od strony rzeki Elbląg.

Na Wyspie Spichrzów odbywać się będą koncerty, jarmarki i festiwale.

Odkrywcą historycznej osady Truso jest dr Marek Jagodziński. Osada Truso działała od końca VIII wieku do połowy XI wieku. Przygotowując wystawę w Muzeum Archeologicznym w Elblągu zatytułowaną "Truso - nadmorskie Emporium" dr Jagodziński napisał, że badania archeologiczne i przyrodnicze wykazały, iż Truso założono bezpośrednio nad brzegiem jeziora Drużno (niedaleko Elbląga - PAP) pomiędzy ramionami rozwidlającego się w strefie ujściowej strumienia.

Truso była, więc terenem o wyraźnie zaznaczonych granicach, mających pewne znamiona obszaru zamkniętego - obronnego. Ustalono, że w szczytowym okresie swego rozwoju osada zajmowała obszar około 10 hektarów, a uwzględniając możliwość istnienia umocnień obronnych, wielkość tę można określić nawet na ok. 15 ha. W części portowej natrafiono na pozostałości płaskodennych łodzi klepkowych, których pasy poszycia były łączone żelaznymi nitami. W tym miejscu znaleziono także dużą ilość bryłek smoły, rozciętych nitów oraz nitów nieużywanych, co sugeruje, że wykonywano tam również naprawy łodzi. Ludność zajmowała się hodowlą i rybołówstwem oraz handlem i wyspecjalizowanym rzemiosłem. Największe znaczenie spośród działalności rzemieślniczej miało kowalstwo, jubilerstwo, bursztyniarstwo i rogownictwo.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław Miłosz
  12.03.2010 12:45

  Warto dopowiedzieć, że słowo Wikingowie nie oznacza pochodzenia etnicznego, choć zazwyczaj kojarzone jest ze skandynawskimi plemionami Normanów, lecz - uprawiany zawód. Po prostu rozbój.

  Wikingami byli zatem również pomorscy i połabscy Słowianie, fińscy Estowie, na mniejszą skalę bałtyjscy Kurowie i właśnie Prusowie, na których terytorium znajdowała się osada Truso. Normalnie w takich osadach uprawiało się grzecznie handel, ale od czasu do czasu, by podreperować budżet, wyprawiano na wiking, po innych podobnych okolicznych osadach lub nieco dalej.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Czwartek
  dzień
  19°C Czwartek
  wieczór
  15°C Piątek
  noc
  12°C Piątek
  rano
  wiecej »