Nietrafne i uciekające od problemu - tak określają prawnicy uzasadnienie wyroku gdańskiego sądu okręgowego w sprawie Doroty Nieznalskiej. Sąd uznał, że artystka nie obraziła uczuć religijnych poprzez umieszczenie na krzyżu fotografii męskich genitaliów.
Według sądu, to media miały wypaczyć sens jej pracy, a Nieznalska wcale nie chciała obrazić osób wierzących. Prawnicy ripostują, że artystka jest osobą inteligentną i doskonale wiedziała, co robi - pisze w Naszym Dzienniku Zenon Baranowski.
- To, że pokrzywdzeni nie widzieli pracy, nie jest wystarczającym argumentem, to jest ucieczka od problemu - mówi karnista prof. Piotr Kruszyński (UW). Podkreśla, że przestępstwo obrazy uczuć religijnych jest ścigane z oskarżenia publicznego, a prokuratorzy czerpią wiedzę z różnych źródeł o podejrzeniach popełnienia czynu karalnego, także z mediów.
Mecenas Piotr Kwiecień wskazuje, że Nieznalska swoją skandalizującą pracą odniosła sukces, bo stała się znana. - Ale pytanie, czy sąd osiągnął sukces - zastanawia się mecenas. Dodaje, że wyrok sądu jest błędny i jako taki "moralnie wyjaławia" sąd, który musi odróżniać dobro od zła.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.