O duszpasterstwie w polskiej i rosyjskiej armii rozmawiał z przedstawicielami prawosławia biskup polowy Wojska Polskiego, Tadeusz Płoski. Delegacja ordynariatu wojskowego przebywa w Moskwie na zaproszenie szefa Wydziału Patriarchatu Moskiewskiego ds. Współpracy z Rosyjskimi Siłami Zbrojnymi.
W niedzielnę bp Płoski przewodniczył Mszy w moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP, która służy również wspólnocie polskiej mieszkającej w Moskwie. W wygłoszonym kazaniu ordynariusz wojskowy powiedział, że „czas Wielkiego Postu jest czasem powrotu wielu synów marnotrawnych do Ojca”. Kaznodzieja nawiązał do dzisiejszej Ewangelii o synu marnotrawnym. Zachęcił wszystkich, aby „nie byli podobni do starszego syna z Ewangelii, który z powodu pojednania grzesznego brata z ojcem, sam się z nim poróżnił”. Kaznodzieja wyraził nadzieję, że „czas Wielkiego Postu będzie czasem pojednania z Bogiem i z braćmi”.
Podczas pobytu w Moskwie biskup polowy WP odbył spotkanie z szefem Wydziału Patriarchatu Moskiewskiego ds. Współpracy z Rosyjskimi Siłami Zbrojnymi, ks. mitratem Dimitrijem Smirnowem. Przedstawiciele obu duszpasterstw wojskowych wymienili opinie dotyczące specyfiki duszpasterstwa w obu armiach. Strona rosyjska zapoznała się ze strukturą polskiego duszpasterstwa wojskowego, które funkcjonuje od 1919 r.
Biskup polowy spotkał się również z abp. Paulo Pezzim, którego zapoznał ze specyfiką posługi kapelańskiej w Wojsku Polskim. Podczas spotkania z ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie, Jerzym Bahrem, bp Płoski rozmawiał o obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, które odbędą się w kwietniu w Katyniu, a we wrześniu również w Miednoje.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.