W stołecznej parafii św. Jakuba Apostoła odbył się Koncert Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück "Siła miłości". Wydarzenie upamiętniające wyzwolenie obozu organizowane jest po raz 7.
Rozpoczynając muzyczne spotkanie Andrzej Róg, reżyser koncertu przywitał bohaterki z KL Ravensbrück i na ręce honorowego gościa - Zofii Pociłowskiej-Kann złożył kwiaty.
Następnie szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk wręczył Medale "Pro Patria” przyznawane "w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny”. Odznaczenia otrzymały byłe więźniarki: Zofia Pociłowska-Kann, Wanda Półtawska i Wojciecha Zeiske. W imieniu Wandy Półtawskiej i Wojciechy Zeiske medale odebrały Małgorzata Bryl i Aleksandra Kann.
Wspominając swoją niedawną wizytę z obozie Ravensbrück, Jan Józef Kasprzyk zwrócił uwagę, że choć położone nad pięknym jeziorem, to "miejsce tragiczne”, gdyż "na jego dnie spoczywa 90 tys. więźniarek spopielonych przez Niemieckich oprawców”.
- To miejsce, które do chwili obecnej krzyczy do nas, woła: "do czego zdolny jest człowiek, jeżeli podepcze świat wartości, który przez wieki był fundamentem chrześcijańskiej Europy” - mówił J.J. Kasprzyk.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, "nigdy w historii świata nikt nie odważył się dokonać takiej zbrodni na kobietach, jak odważyli się ponad 70 lat temu niemieccy narodowi socjaliści”. - W murach tego obozu zamkniętych było 132 tys. kobiet. Deptana była ich godność, człowieczeństwo, ale zachowały dumę, bo zachowały w sercach chrześcijaństwo - mówił.
Dodał, że to co pozwoliło przetrwać ten trudny czas to "wiara, że dobro kiedyś zwycięży zło".
- Pragniemy tym koncertem, pod znamiennym tytułem "Siła miłości”, bo dzięki sile miłości kobiety przetrwały - miłości do Boga i do drugiego człowieka, chcemy wyrazić im wdzięczność, hołd tym, które zostały przez niemieckich zbrodniarzy zamordowane, hołd tym, które zostały poddany pseudomedycznym eksperymentom, hołd tym, które przetrwały - powiedział.
Program wieczoru opracował i wyreżyserował Andrzej Róg, aktor i reżyser związany z Teatrem STU w Krakowie. Na koncert składały się teksty więźniarek polskich: Grażyny Chrostowskiej, Zofii Górskiej, Teresy Harsdorf-Bromowicz, Haliny Golczowej, Zofii Pociłowskiej, Wandy Półtawskiej i Marii Rutkowskiej-Kurcyuszowej z lat 1939 – 1945, w interpretacji aktorek scen krakowskich oraz w opracowaniu wybitnych muzyków krakowskich.
W koncercie wzięło udział 21 artystów: zespół muzyczny pod kierownictwem Stefana Błaszczyńskiego, oraz wokalistki: Desisława Christozowa-Gurgul, Małgorzata Drzał, Kamila Klimczak, Monika Kępka. Agata Myśliwiec-Grząślewicz, Maria Lamers, Ewa Landowska, Ewa Romaniak.
30 kwietnia przypadła rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, największego i jedynego kobiecego obozu na terenie III Rzeszy, w którym zginęło ponad 30 tysięcy Polek. Od 2012 r., z inicjatywy Damy Orła Białego prof. Wandy Półtawskiej organizuje go krakowskie Stowarzyszenie Prawy Brzeg.
Patronat honorowy nad wydarzeniem mieli prof. Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Jarosław Szarek, prezes IPN, Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Józef Lasota, poseł RP.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.