W środę prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą; 2 maja zostanie uczczony m.in. podniesieniem - w obecności prezydenta - flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego.
Środowe obchody rozpocznie uroczyste podniesienia Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Następnie prezydent, razem z pierwszą damą, będą rozdawać biało-czerwone flagi warszawiakom oraz wszystkim, którzy zgromadzą się na placu Zamkowym.
W południe na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, Andrzej Duda wręczy narodowe flagi przedstawicielom różnych organizacji, instytucji, które działają zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prezydent wręczy również odznaczenia państwowe.
Po południu prezydent weźmie udział w "Biało-Czerwonej Sztafecie RMF FM". W 2017 r. radio zorganizował pierwszą biało-czerwoną sztafetę, przemierzając Polskę z północy na południe - z Helu na Giewont. W tym roku sztafeta będzie biegła w odwrotnym kierunku. Zacznie się pod Tatrami, a zakończy na Bałtyku, na pokładzie ORP Błyskawica. W sztafecie pobiegną m.in. gwiazdy muzyki i sportu oraz politycy. Latem flagę słuchaczy RMF FM weźmie ze sobą na szczyt K2 polski skialpinista, Andrzej Bargiel.
Prezydencki minister Wojciech Kolarski powiedział w piątkowej rozmowie z PAP, że "uroczystości zarówno 2, jak i 3 maja, jak to jest w zwyczaju pana prezydenta Andrzeja Dudy, mają zawsze dwojaki wymiar - z jednej strony oficjalny, a z drugiej strony mają ten bardzo silny wymiar obywatelski, którego znaczenie pan prezydent zawsze podkreśla".
Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.