Prezydent weźmie udział w obchodach Dnia Flagi i święta Polonii

W środę prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą; 2 maja zostanie uczczony m.in. podniesieniem - w obecności prezydenta - flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego.

Środowe obchody rozpocznie uroczyste podniesienia Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Następnie prezydent, razem z pierwszą damą, będą rozdawać biało-czerwone flagi warszawiakom oraz wszystkim, którzy zgromadzą się na placu Zamkowym.

W południe na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, Andrzej Duda wręczy narodowe flagi przedstawicielom różnych organizacji, instytucji, które działają zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prezydent wręczy również odznaczenia państwowe.

Po południu prezydent weźmie udział w "Biało-Czerwonej Sztafecie RMF FM". W 2017 r. radio zorganizował pierwszą biało-czerwoną sztafetę, przemierzając Polskę z północy na południe - z Helu na Giewont. W tym roku sztafeta będzie biegła w odwrotnym kierunku. Zacznie się pod Tatrami, a zakończy na Bałtyku, na pokładzie ORP Błyskawica. W sztafecie pobiegną m.in. gwiazdy muzyki i sportu oraz politycy. Latem flagę słuchaczy RMF FM weźmie ze sobą na szczyt K2 polski skialpinista, Andrzej Bargiel.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski powiedział w piątkowej rozmowie z PAP, że "uroczystości zarówno 2, jak i 3 maja, jak to jest w zwyczaju pana prezydenta Andrzeja Dudy, mają zawsze dwojaki wymiar - z jednej strony oficjalny, a z drugiej strony mają ten bardzo silny wymiar obywatelski, którego znaczenie pan prezydent zawsze podkreśla".

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. 

«« | « | 1 | » | »»
 • marek
  02.05.2018 07:34
  dla swej promocji antynarodowe rmf zrobi wszystko-nawet akcję z polską flagą/tak jak GW sprzedaje podczas świąt np.kolędy/;wpisując się w akcję radia prezydent RP,w istocie,robi im darmową reklamę jako głowa państwa,deprecjonując tym samym urząd
 • zofia
  02.05.2018 09:09
  Dziękujemy , Panie Prezydencie za utrwalanie patriotyzmu w naszym Narodzie! My, prawdziwi Polacy, jesteśmy z tobą! W każdym działaniu złe języki zobaczą jakieś zło, trzeba takich ludzi zostawić aż przejrzą... Szkoda, że mają tak krótką pamięć, co było za poprzednich rządów.
 • gosc
  02.05.2018 12:23
  Szkoda, że to tylko puste, piarowe gesty p.prezydenta. Zero działań na rzecz polonii i wzrostu jej znaczenia. Może by np PAD poparł zdecydowanie pomnik katyński w New Jersey https://wpolityce.pl/swiat/392514-zniknie-pomnik-katynski-burmistrz-new-jersey-podejmujemy-prace-inzynieryjne-przygotowujace-teren-pod-park
 • jan
  02.05.2018 15:49
  Jutro święto Konstytucji - co zrobi nasz największy konstytucjonalista ???
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  27°C Niedziela
  wieczór
  22°C Poniedziałek
  noc
  18°C Poniedziałek
  rano
  24°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »