Setki tysięcy pielgrzymów na uroczystościach w Fatimie

W sanktuarium w Fatimie rozpoczęły się w sobotę dwudniowe uroczystości wspomnienia objawień maryjnych z 1917 r. Biorą w nich udział setki tysięcy pielgrzymów z całego świata, w tym liczni Polacy.

Jak powiedziała PAP portugalska działaczka katolicka Henriqueta Silva, duża liczba uczestników uroczystości modlitewnych w Fatimie wynika m.in. z większej popularności tego sanktuarium w następstwie ubiegłorocznej wizyty papieża Franciszka.

"Poza tym 101. rocznica początku objawień maryjnych przypada akurat w weekend, co pozwoliło wielu osobom skorzystać z wolnych dni, aby pojawić się sanktuarium" - dodała Silva.

Wprawdzie władze sanktuarium nie potrafią precyzyjnie określić liczby pielgrzymów, która dotarła na uroczystości rocznicowe, ale według organizatorów wydarzenia i służb bezpieczeństwa w Fatimie w sobotę po południu było już kilkaset tysięcy pielgrzymów z całego świata.

Według kapitana Carlosa Canatario z portugalskiej żandarmerii wojskowej, do niedzieli do Fatimy może dotrzeć łącznie nawet ponad 1 mln wiernych.

"Nie spodziewamy się mniejszej liczby osób niż ta z ubiegłorocznych obchodów stulecia objawień, którym przewodniczył papież Franciszek. Przewidujemy, że większość pielgrzymów dotrze do sanktuarium własnymi autami" - powiedział Carlos Canatario.

Szacuje się, że do niedzieli do Fatimy przybędzie 86 zorganizowanych grup pielgrzymów z 17 państw świata, w tym z Polski. Około 35 tys. pątników, w większości Portugalczyków, dotrze do sanktuarium pieszo.

Wśród uczestników obchodów będzie wielu zagranicznych turystów, którzy dotarli do Lizbony na sobotni finał Eurowizji. W niedzielę będą mieli oni kolejną okazję do udziału w koncercie w związku z zaplanowanym w sanktuarium fatimskim recitalem włoskiego tenora Andrei Bocellego.

Z szacunków organizatorów wynika, że bezpieczeństwa pielgrzymów w Fatimie strzeże około 200 funkcjonariuszy żandarmerii wojskowej.

Zeszłoroczna wizyta papieża Franciszka, któremu towarzyszył ponad 1 mln osób, służyła upamiętnieniu stulecia objawień fatimskich, a także wyniesieniu na ołtarze bł. Franciszka i Hiacynty Marto. Mali pasterze byli uczestnikami objawień maryjnych w 1917 r. Ich beatyfikację przeprowadził św. Jan Paweł II podczas swojej trzeciej, a zarazem ostatniej wizyty w Fatimie, 13 maja 2000 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość Marek
  13.05.2018 10:28
  O Fatimie i Matce Bożej w ogóle nigdy za wiele. Dzisiaj, dość przypadkowo czytałem o objawieniu Maryi z 13 maja 1917 roku. W skrócie przypomnę elementy tego wydarzenia:
  1. Pytanie dzieci: "skąd jesteś, Pani". Odpowiedź: "Jestem z nieba".
  2. Pytanie dzieci, czy pójdą do nieba: Odpowiedź Maryi: "Tak" i warunek dla Franciszka - musi odmówić wiele różańców (Chłopiec wziął sobie to do serca).
  3. Pytanie o innych, czy są w niebie. Jedna koleżanka tak, druga (miała ok. 16 lat w chwili śmierci) ma zostać w czyśćcu do końca świata.
  4. Matka Boża pyta, czy dzieci chcą ofiarować się Bogu i przyjąć zesłane przez Niego cierpienia za grzechy, którymi jest obrażany. Dzieci odpowiadają "tak" i otrzymują zapewnienie, że będą wiele cierpieć, ale łaska Boża będzie ich siłą.
  6. Maryja, rozłożywszy ręce, przekazała dzieciom światło. Łucja pisze "To światło dotarło do naszego wnętrza, do najgłębszej głębi duszy i spowodowało, żeśmy widzieli się w Bogu, który jest tym światłem, wyraźniej niż w najlepszym zwierciadle".
  7. "Odmawiajcie codziennie różaniec, aby uzyskać pokój dla świata i koniec wojny".
 • Gość Marek
  13.05.2018 12:02
  Chciałbym jeszcze zaakcentować ważność Fatimy dla nas. Potwierdzenie objawień cudem Słońca zostało przez Kościół, w tym kolejnych papieży, może oprócz jednego, potraktowane jako przesłanie dla całego Kościoła, a nie tylko dla trójki dzieci. Np. prośba o poświęcenie Rosi Niepokalanemu Sercu Maryi i wyjaśnienie, że Pan Jezus pragnie czci Serca swojej Matki obok czci swojego Serca, czci oddawanej przez cały Kościół. Módlmy się, by to poświęcenie Rosji zostało dokonane zgodnie z warunkami, podanymi przez Matkę Bożą. Inaczej grożą nam duchowe i fizyczne nieszczęścia. To zresztą logiczne: gdyby nie groziły nam duchowe nieszczęścia, nie byłyby potrzebne takie szczególne środki. Jeszcze taka refleksja, że to wielki przejaw Miłosierdzia Bożego, to objawienie.
 • trydentina
  14.05.2018 13:58
  dlaczego z uporem maniaka redakcja zamieszcza stare nieaktualne zdjęcie placu różańcowego w Fatimie? Od kilku lat jest tam zupełnie inny, nowy ołtarz zewnętrzny, kolumnada została odnowiona.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  9°C Poniedziałek
  dzień
  10°C Poniedziałek
  wieczór
  8°C Wtorek
  noc
  6°C Wtorek
  rano
  wiecej »