„Wyrażamy głębokie pragnienie poszukiwania wspólnej i eklezjalnej drogi, aby być katolickimi anglikanami w jedności ze Stolicą Apostolską” – to fragment listu, który trzej kanadyjscy biskupi anglikańscy 12 marca wystosowali do Ojca Świętego. Są oni przedstawicielami Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej w Kanadzie.
W liście swym zwierzchnicy anglikańscy proszą o wprowadzenie w życie na terenie Kanady konstytucji apostolskiej „Anglicanorum Coetibus”. Proszą też o utworzenie rady trzech księży lub biskupów, którzy mieliby za zadanie zaproponować Stolicy Apostolskiej kandydatów na biskupa nowej struktury.
Bp Peter Wilkinson, jeden z autorów listu, wspomina, iż zaraz po opublikowaniu konstytucji apostolskiej zadzwonili do niego luteranie, pytając: „W jaki sposób my moglibyśmy brać w tym udział?” Następnie zadzwonili prawosławni z tym samym pytaniem.
Biskup Wilkinson podkreśla, że prośba wspólnot anglikańskich jest ogólnoświatowym efektem wizji Jana Pawła II, kontynuowanej w tak wspaniały sposób przez obecnego papieża.
Kościół anglikański w Kanadzie czeka teraz długi proces unifikacji. Każda diecezja będzie musiała zwołać swój własny synod, by następnie spotkać się na synodzie ogólnonarodowym. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że jest to początek czegoś wielkiego i zgodnego z wolą Bożą.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.