Przeciszewski: papież zajął radykalne stanowisko

Bardzo dobrze, że Benedykt XVI zajął bardzo radykalne stanowisko w sprawie praktyk pedofilskich i homoseksualnych w Kościele irlandzkim - powiedział PAP w sobotę prezes KAI, Marcin Przeciszewski, komentując list papieża wystosowany do katolików w Irlandii.

Dodał, że jest to ważny list i wyraził nadzieję, że będzie on momentem przełomowym dla Kościoła w Irlandii, i że zainspiruje on wewnętrzną odnowę w tym Kościele.

Zdaniem Przeciszewskiego praktyki pedofilskie i homoseksualne są "pewną plagą, która od wewnątrz wyrządziła wielkie szkody Kościołowi w różnych częściach świata, nie tylko w Irlandii, ale także w USA".

W ocenie prezesa KAI, czymś bardzo ważnym w tej sprawie jest to, że cała ta sytuacja podkreśla "wielką rangę i potrzebę papiestwa". Widać z niej, jak często Kościół lokalny nie może sam sobie poradzić ze swoimi problemami, a to pokazuje jak bardzo potrzebna jest instytucja papiestwa" - podkreślił Przeciszewski.

Benedykt XVI w liście do katolików Irlandii na temat skandalu pedofilii napisał, że dzieli z nimi "przerażenie i poczucie zdrady" z powodu tych "grzesznych i przestępczych czynów". Papież otwarcie przyznał, że Kościół znalazł się w stanie kryzysu.

W ostrych słowach papież potępił postępowanie księży-pedofilów oraz biskupów, którzy nie zareagowali w sposób właściwy na skandal. "Nic nie jest w stanie przekreślić zła, jakiego doznaliście" - oświadczył zwracając się następnie do ofiar nadużyć. Seksualne wykorzystywanie dzieci nazwał "hańbą" i zapowiedział wysłanie inspekcji do niektórych diecezji w Irlandii.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
30°C Środa
dzień
32°C Środa
wieczór
24°C Czwartek
noc
21°C Czwartek
rano
wiecej »