Hartwich: Zawieszenie protestu to był nasz głos rozsądku

"Zawieszenie protestu to był nasz głos rozsądku; obawialiśmy się o życie i zdrowie nas i naszych dzieci".

"Po 40 dniach walki o życie naszych niepełnosprawnych dzieci, ciągłej walki, ciągłych upokorzeń ze strony obecnego rządu zawieszamy protest" - oświadczyła podczas niedzielnej konferencji prasowej Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

Przed Sejmem zebrała się grupa osób popierających rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, które wcześniej od 40 dni protestowały w budynku parlamentu.

Hartwich zarzuciła rządowi, że nie jest gotowy do dialogu z nimi; "jedynie do monologu". "Nigdy nie zrozumiemy, że w naszym kraju skazuje się osoby niepełnosprawne niezdolne do samodzielnej egzystencji na życie w biedzie i ubóstwie. Państwo nakazuje im żyć za niecałe 900 zł" - oznajmiła w oświadczeniu odczytanym na konferencji.

Nie udało nam się nakłonić rządu do realizacji pierwszego postulatu - powiedziała Hartwich. "Nidy nie zrozumiemy, że obecna władza nie chciała pomóc najbardziej potrzebującym skromnym dodatkiem 500 zł. Złożyliśmy rządowi cztery kompromisy. Zabrakło dobrej woli, żeby nawet w innej formie dodatku ulżyć w niełatwym już życiu osobom z niepełnospeawnościami" - stwierdziła.

Podkreśliła, że w wyniku strajku w Sejmie udało się "sprawić, że problem niepełnosprawności stał się w Polsce tematem numer jeden. "Mamy nadzieję, że na stałe zagości w debacie publicznej i wrażliwości społecznej. Nasz protest unaocznił bardzo trudną sutuację rodzin, w których występuje niepełnosprawność" - powiedziała. (PAP)

autor: Wojciech Kamiński

wk/ skr/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Tomaszszcz
  28.05.2018 14:42
  Odebrać tym Paniom prawo do wychowani i opieki nad tymi dziecmi! Stworzyły im szereg zagrożeń! Ci z PO I Nowoczesnej przez lata nic dla nich nie zrobili a te Panie im podziękował , za co ! Za to że PO I PSL przez 8 lat im nic nie dał! To wstyd Pani Hartwig Pani sąd powinien dzieci odebrać !
 • Tomaszszcz
  28.05.2018 18:15
  4 miesiące spakowałem się osoba chora na chorobę nowotwororową w domowym hospicjum to wiem jak taka opieka non stop także w nocy i to wielu nocach wygląda i po Sejmach nie jeździłem prosząc o wsparcie!
 • kim
  28.05.2018 20:49
  Moim zdaniem tocząca się tutaj dyskusja jest zawstydzająca. Ustalmy jedno: czy bycie chrześcijaninem zobowiązuje do wspierania uboższych i potrzebujących, czy nie? Tak czy nie? Moim zdaniem: TAK. I kropka. żadnego znaczenia - moim zdaniem - nie ma kto dziś jest rządem, kto opozycją, kto ustawił się w tle protestujących niepełnosprawnych i z jakiej był partii. Sprowadzanie całego problemu do tych sytuacyjnych okoliczności ubocznych świadczy -moim zdaniem - o oślepiającym zacietrzewieniu. Musimy się z tego wydobyć. Dziś jest taki rząd, jutro inny, pojutrze jeszcze kolejny. Kwestią nie jest czyj rząd to zrobi, tylko co zrobić, żeby sytuacja niepełnosprawnych w Polsce stała się komfortowa. Tak: komfortowa. Bo to będzie miarą naszej miłości bliźniego, który niezasłużenie został przez los skrzywdzony. Naprawdę, nieważne z jakiej partii będzie rząd, który pchnie sprawę do przodu. Bo to będzie nasz, polski rząd i w naszej Polsce niepełnosprawni będą mogli wtedy godnie żyć!
 • Thomas Neumann
  29.05.2018 06:25
  Jeżeli te tu pisane komentarze reprezentują i wyrażają opinie większości katolików żyjących w katolickim kraju to dziękuje Bogu że żyję daleko od Polski. Wstyd mi że do mojego kościoła należą ludzie którym sumienie nie pozwala zabijać nienarodzonych ciężko uszkodzonych płodów ale dla pomocy tym niewinnym urodzonym niepełnosprawnym dzieciom zachowują się jak barbarzyńcy. Nienawiść tych ludzi jest przerażająca i zarazem tak prymitywna i to pod osłoną kościoła którego milczenie wyraża na to wszystko zgodę.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Sobota
  noc
  9°C Sobota
  rano
  13°C Sobota
  dzień
  14°C Sobota
  wieczór
  wiecej »