Biskupi krajów skandynawskich u papieża

Wizytę ad limina Apostolorum trwającą od 22 do 27 marca rozpoczął episkopat skandynawski. Papież przyjął 22 marca na audiencjach prywatnych biskupa Kopenhagi Czesława Kozona oraz ordynariuszy Helsinek i Reykjaviku.

Konferencja Episkopatu Skandynawii obejmuje pięć północnoeuropejskich krajów, których ludność jest w przeważającej większości protestancka. Są to: Szwecja, Finlandia, Norwegia, Dania oraz Islandia. Chrześcijaństwo przyjęto w nich począwszy od X w., a do Islandii mnisi irlandzcy przybywali już w VIII stuleciu. W XVI w. całą ludność władcy zmusili do przyjęcia reformacji i katolicyzm był aż do XIX stulecia oficjalnie zakazany. Odrodził się z liberalizacją polityki wyznaniowej i przybyciem licznych migrantów, wśród których we wszystkich tych krajach znajdowali się często również Polacy. Np. w Finlandii to dzięki nim Kościół katolicki pojawił się już w XIX w., pod panowaniem rosyjskim, które przyczyniło się wówczas również do powstania tam miejscowej Cerkwi prawosławnej.

Dziś w Skandynawii liczba katolików nie stanowi na ogół wiele więcej jak 1 proc. ludności i stale oscyluje zależnie od fal migracyjnych. Stolice wszystkich pięciu państw skandynawskich są siedzibami katolickich diecezji. Ponadto w Norwegii są dwie prałatury terytorialne: Trondheim i Tromsø. Skandynawska konferencja episkopatu powstała w 1960 r. Obecnie na jej czele stoi biskup Sztokholmu Anders Arborelius, który pochodzi ze Szwajcarii.

„Większość katolików Skandynawii to cudzoziemcy – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Arborelius. – Jesteśmy krajami, w których liczba katolików co roku wzrasta dzięki imigracji. Katolicy pochodzą z wielu krajów, w tym ze wschodu Europy – jak z Polski czy Litwy – oraz z Ameryki Łacińskiej i z Bliskiego Wschodu. Np. do Szwecji przybyło wielu uchodźców irackich. Wyzwaniem jest jednoczenie tych wszystkich ludzi. Mamy też katolików miejscowych. W jednej małej parafii mogą się znaleźć wierni 50 czy nawet więcej narodowości. W większych miastach są Msze w różnych językach, ludzie mają więc odniesienie do swoich grup. Jednak w większości przypadków jest jedna Msza katolicka dla wszystkich. Naszym wyzwaniem jest więc pomóc im tworzyć jedno ciało Kościoła katolickiego w tak różnych krajach. W tym kontekście mamy na co dzień starać się dawać świadectwo wiary w społeczeństwie raczej silnie zsekularyzowanym” – mówił przewodniczący skandynawskiego episkopatu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
17°C Czwartek
dzień
17°C Czwartek
wieczór
15°C Piątek
noc
11°C Piątek
rano
wiecej »