Reklama

W niedzielę XI Święto Dziękczynienia z udziałem najwyższych władz państwowych

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, członków parlamentu i rządu odbędzie się w niedzielę XI Święto Dziękczynienia. Tegoroczne hasło to: "Dziękujemy za niepodległość".

Reklama

Gośćmi honorowymi centralnych obchodów święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich będą także kombatanci, którzy walczyli o niepodległość i suwerenność Polski.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, zapowiadając na konferencji prasowej tegoroczne obchody Święta Dziękczynienia, powiedział m.in.: "Chcemy docenić wkład Polaków, wkład Kościoła, wkład ludzi Kościoła w odzyskanie niepodległości 100 lat temu. Patrzymy na to w trzech aspektach: patrzymy na ten czas, kiedy walczyliśmy o wolność podczas rozbiorów. Potem na ten czas samego momentu przed stu lat, gdzie wielu wspaniałych Polaków, także ludzi Kościoła, przyczyniło się do tego, żeby wolną Polskę nie tylko odzyskać, ale ją zagospodarować po 123 latach niewoli".

Dodał, że chcemy dziękować za to wszystko dobro, które udało się zrobić dzięki wielkim ludziom, wielkim Polakom. "Wśród tych wielkich Polaków jest oczywiście Jan Paweł II, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, tak mocno związani z tym miejscem, i wielu innych ludzi pochowanych w Świątyni Opatrzności Bożej w Panteonie Wielkich Polaków. Ale wśród wielkich ludzi 100-lecia odzyskania niepodległości jest niewątpliwie św. siostra Faustyna Kowalska. Ona żyła w okresie międzywojennym, ale wywarła na te sto lat i całą współczesność Polski ogromne piętno, a to, co głosiła, rozeszło się na cały świat. I dlatego chcemy ją uszanować w tym dziękczynieniu" - podkreślił metropolita.

Podczas liturgii marszałek Sejmu wraz z najwyższymi władzami państwowymi zapali świecę, której historia jest związana z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. To dar papieża Piusa IX przekazany wraz z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Po raz pierwszy zapłonęła w 1920 r. Zapalił ją wtedy marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński.

Ogień, który tym razem posłuży do zapalenia świecy, będzie pochodził od znicza płonącego przed Grobem Nieznanego Żołnierza i zostanie przyniesiony przez harcerzy w procesji wraz z relikwiami świętej siostry Faustyny do Świątyni Opatrzności Bożej.

W czasie uroczystości z udziałem prezydenta nastąpi też odsłonięcie tablic wszystkich polskich diecezji, które się przyczyniły do budowy Świątyni Opatrzności Bożej. "Chcemy podziękować wszystkim diecezjom, parafiom i indywidualnym darczyńcom, których ofiarność umożliwiła wypełnienie woli przodków i powstania wotum narodu" - zaznaczył metropolita warszawski.

Tradycyjnie Święto Dziękczynienia rozpocznie o godz. 8. procesja dziękczynna, która wyruszy z warszawskiego placu Józefa Piłsudskiego i wraz z relikwiami św. siostry Faustyny Kowalskiej i przejdzie do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

O godz. 11. przed kościołem św. Antoniego Marii Zaccarii (ul. Jana III Sobieskiego 15) zostanie uformowana uroczysta procesja z udziałem Episkopatu Polski, kapituł i zaproszonych gości. W pochodzie liturgicznym ustawią się bezpośrednio za krzyżem procesyjnym: sztandary, osoby konsekrowane, orkiestra, relikwie św. siostry Faustyny oraz wierni.

W części popołudniowej święta nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, konkursów, festiwalu muzyki chrześcijańskiej i tradycyjnego wypuszczenia do nieba baloników z napisem "Dziękuję".

Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski Święto Dziękczynienia ma charakter ogólnopolski i będzie obchodzone we wszystkich diecezjach i parafiach. Uroczystości odbywają się co roku w pierwszą niedzielę czerwca. Termin ten nawiązuje do pielgrzymek św. Jana Pawła II do Polski, które zawsze rozpoczynały się właśnie w pierwszych dniach czerwca.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się do historycznych tradycji - jest kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792), kiedy postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów.

Prace nad rzecz budowy świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecnie jest budowana jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
0°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama