Senat na rozpoczynającym się w czwartek, dwudniowym posiedzeniu zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia, wprowadzającą zakaz palenia papierosów m.in. w środkach transportu publicznego, czy w miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci.
Senatorowie będą głosować m.in. nad zgłoszoną na ubiegłotygodniowym posiedzeniu senackiej komisji zdrowia poprawką, która zaostrza przepisy nowelizacji - wprowadza całkowity zakaz palenia m.in. w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych.
Sejm znowelizował ustawę o ochronie zdrowia na początku marca. Przyjęte rozwiązania złagodziły jednak pierwotne propozycje sejmowej komisji zdrowia, dotyczące miejsc, gdzie wolno palić.
Pierwotnie projekt przewidywał wprowadzenie całkowitego zakazu palenia m.in. w restauracjach, barach, dyskotekach. Podczas ostatecznego głosowania przyjęto jednak poprawkę mniejszości liberalizującą te propozycje. Zakłada ona, że właściciele lokali gastronomicznych o powierzchni poniżej 100 metrów kw. będą mogli zdecydować, czy lokale te będą w całości przeznaczone wyłącznie dla osób palących czy niepalących. W większych lokalach (powyżej 100 m kw.) właściciel będzie mógł wydzielić sale dla palących.
Nowela wprowadza całkowity zakaz palenia m.in. w środkach transportu publicznego (taksówkach, samochodach służbowych), publicznych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci (np. na plażach) oraz przystankach komunikacji miejskiej. W myśl zapisów ustawy, palenie będzie dopuszczalne w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach w hotelach, akademikach, uczelniach wyższych, a także np. w domach spokojnej starości i domach zakonnych.
W zeszły czwartek senacka komisja zdrowia opowiedziała się za całkowitym zakazem palenia m.in. w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych i tym samym przeciw wydzielaniu w nich sal dla palących. Poprawkę w tej sprawie złożył senator PO Rafał Muchacki. Jak argumentował, sam jest onkologiem, "widział ludzi, którzy umierają z powodu papierosów i od początku jest ich wrogiem". "Komisja zdrowia musi się kierować kryteriami zdrowia" - podkreślił.
Wiceminister zdrowia Marek Twardowski mówił jednak dziennikarzom po posiedzeniu senackiej komisji zdrowia, że proponowana przez nią zmiana jest "zbyt daleko idąca". "Chroniąc osoby niepalące musimy wprowadzać racjonalne uwarunkowania, żeby palący nie byli prześladowani" - uważa Twardowski.
Przyjęta przez Sejm nowela przewiduje ponadto, że za złamanie zakazu palaczowi groziłoby 500 zł mandatu, a za nieumieszczenie w lokalu lub pojeździe informacji o zakazie palenia - grzywna 2 tys. Ustawa zakłada też zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych przez internet; dopuszczałby natomiast produkcję i wprowadzanie do obrotu tzw. e-papierosów.
Ustawa wprowadza zmiany regulacji dotyczących reklamy. Chodzi m.in. o zakaz prywatnej reklamy wyrobów tytoniowych.
Senatorowie zajmą się też na obecnym posiedzeniu nowelizacją ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym.
W noweli doprecyzowano m.in. sposób wyliczania kary pieniężnej nakładanej na przedsiębiorców za niedopełnienie obowiązku tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw. Kary będą nakładane również w związku z obniżaniem ilości tych zapasów poniżej określonego poziomu oraz utrzymywaniem, w ramach zapasów obowiązkowych, paliw niespełniających wymagań jakościowych. Zaproponowany sposób wyliczania kary wyeliminuje wątpliwości interpretacyjne, a także skróci postępowanie administracyjne.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.