Po raz drugi w historii Cieszyna ulicami polskiej i czeskiej części miasta przejdzie dziś (26 marca) wielkopostna Droga Krzyżowa. Wierni wyruszą z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie do sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej po polskiej stronie Olzy.
Rok temu nabożeństwo w takiej formie można było zorganizować po raz pierwszy, dzięki rozszerzeniu strefy Schengen i otwarciu granic. Tegoroczna Droga Krzyżowa została włączona w trwające obchody 1200-lecia Cieszyna.
Ks. prałat Henryk Satława, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny, zwraca uwagę, że wspólne celebrowanie religijnych uroczystości jest także symbolem jedności miasta.
Zdaniem duchownego w Cieszynie widać coraz mniej podziałów, a najmłodsze pokolenie w ogóle nie pamięta o granicach dzielących miasto.
Kościół katolicki od wielu lata organizuje w Cieszynie polsko-czeskie uroczystości ku czci św. Melchiora Grodzieckiego, podczas których wierni w procesji przechodzą przez graniczny most bez żadnych utrudnień.
Wielkopostna Droga Krzyżowa przejdzie przez Most Przyjaźni, który niegdyś dzielił miasto. Dziś nie ma tu już ani strażników, ani granicznych szlabanów.
Od czasu wznowienia walk w izraelskich atakach zginęło ponad 1,6 tys. Palestyńczyków.
Życzę wszystkim, aby Wielkanoc umocniła komunię wiary i miłości z Jezusem.
Abp Tadeusz Wojda SAC składa wszystkim wielkanocne życzenia.
Odbyło się też śniadanie wielkanocne dla osób potrzebujących.
Zaczął obowiązywać od 18 czasu lokalnego. Ma trwać do północy z niedzieli na poniedziałek.