Po raz drugi w historii Cieszyna ulicami polskiej i czeskiej części miasta przejdzie dziś (26 marca) wielkopostna Droga Krzyżowa. Wierni wyruszą z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie do sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej po polskiej stronie Olzy.
Rok temu nabożeństwo w takiej formie można było zorganizować po raz pierwszy, dzięki rozszerzeniu strefy Schengen i otwarciu granic. Tegoroczna Droga Krzyżowa została włączona w trwające obchody 1200-lecia Cieszyna.
Ks. prałat Henryk Satława, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny, zwraca uwagę, że wspólne celebrowanie religijnych uroczystości jest także symbolem jedności miasta.
Zdaniem duchownego w Cieszynie widać coraz mniej podziałów, a najmłodsze pokolenie w ogóle nie pamięta o granicach dzielących miasto.
Kościół katolicki od wielu lata organizuje w Cieszynie polsko-czeskie uroczystości ku czci św. Melchiora Grodzieckiego, podczas których wierni w procesji przechodzą przez graniczny most bez żadnych utrudnień.
Wielkopostna Droga Krzyżowa przejdzie przez Most Przyjaźni, który niegdyś dzielił miasto. Dziś nie ma tu już ani strażników, ani granicznych szlabanów.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.