Reklama

W Niedzielę jubileusz ŚDM

W Niedzielę Palmową, 28 marca, przypada 25. rocznica ustanowienia Światowych Dni Młodzieży. Obchody tego jubileuszu odbędą się w diecezjach na całym świecie pod hasłem: "Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?".

Reklama

Są to słowa z Ewangelii św. Marka - pytanie bogatego młodzieńca do Chrystusa. Nawiązując do nich papież Benedykt XVI skierował do młodych specjalne orędzie, w którym proponuje kilka refleksji dotyczących opisanej rozmowy z Jezusem i pytań młodego człowieka. Przytacza również fragmenty "Listu do młodych", napisanego przez Jana Pawła II w 1985 roku, który koresponduje z tegorocznym hasłem ŚDM i zachęca młodych ludzi do odkrywania własnego projektu życia.

W Polsce w wielu miastach odbędą się z okazji obchodów spotkania młodzieży przygotowującej się do bierzmowania ze swoimi biskupami.

Grzegorz Pindera z Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży poinformował PAP, że 25 marca papież Benedykt XVI spotka się z ok. 70 tys. młodych, którzy przybędą do Rzymu z całego świata. "To jest bezpośrednie nawiązanie do rocznicy ustanowienia Światowych Dni Młodzieży, spotkania Jana Pawła II z młodymi w 1985 roku, które stało się początkiem drogi dni młodzieży" - mówił.

W rzymskich obchodach weźmie udział delegacja młodych Polaków. Będą oni także uczestniczyć w X Międzynarodowym Forum Młodzieży organizowanym przez Papieską Radę ds. Świeckich w Rocca di Papa pod Rzymem w dniach 24-28 marca.

Zdaniem Pindery, Niedziela Palmowa nie przypadkiem została wybrana 25 lat temu na obchody Światowego Dnia Młodzieży. "Punktem wyjścia było bowiem spontaniczne zgromadzenie, które towarzyszyło Jezusowi z Betfage do Jerozolimy. Kościół co roku obchodzi to wydarzenie w Niedzielę Palmową, wiążąc uwielbienie Chrystusa z jego bliską już męką. Przed świętem Paschy dzieci i młodzież, niosący gałązki, przybyli do Chrystusa i wołali: +Hosanna Synowi Dawidowemu!+. Można więc powiedzieć w pewnym sensie, że triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy stanowi pierwszy Światowy Dzień Młodzieży" - wyjaśnił Pindera.

Przypomniał, że Jan Paweł II - pomysłodawca tych spotkań - podkreślał, że w momencie, kiedy Chrystus wkraczał do Jerozolimy, otaczał go entuzjazm rzesz pielgrzymich. "W tym entuzjazmie pielgrzymów zdążających wraz z Chrystusem, szczególny udział mieli młodzi: dzieci i młodzież. Tym tłumaczy się także szczególny udział młodych w liturgii Niedzieli Palmowej. Tak jest co roku. Młodzi otaczają Jezusa, aby wyrazić radość, jaką wywołuje Jego osoba w coraz to nowych pokoleniach" - mówił polski papież.

W najbliższą niedzielę, a także w dni ją poprzedzające, w wielu polskich diecezjach odbędą się Drogi Krzyżowe, procesje, misteria męki pańskiej, nabożeństwa ewangelizacyjne, Marsze dla Życia, modlitwy, czuwania, apele, oratoria, koncerty, spektakle, fora młodych i wiele innych inicjatyw zorganizowanych przez duszpasterzy i młodzież.

W Archidiecezji Warszawskiej diecezjalne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w sobotę przed Niedzielą Palmową. Spotkaniu z młodymi w warszawskim kościele Ofiarowania Pańskiego i św. Kazimierza w Pruszkowie przewodniczyć będzie metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz. Biskupi: Tadeusz Pikus, Piotr Jarecki i Marian Duś spotkają się z młodzieżą m.in. w warszawskich kościołach - Niepokalanego Poczęcia NMP, Wszystkich Świętych i św. Franciszka z Asyżu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama