O błogosławione owoce beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki modlono się podczas ogólnopolskiej Drogi Krzyżowej Ludzi Pracy, która przeszła ulicami warszawskiego Żoliborza 26 marca.
Uczestnicy nabożeństwa - m.in. delegacje NSZZ Solidarność, wojsko, parlamentarzyści - wyruszyli z kościoła pw. św. Stanisława Kostki, przy którym znajduje się grób ks. Jerzego.
6 czerwca kapłan - męczennik za wiarę zostanie beatyfikowany, o czym przypomniano początku nabożeństwa. Uczestniczyły w nim rzesze warszawiaków i wierni z całego kraju, w tym delegacje "Solidarności" z pocztami sztandarowymi.
Od grobu ks. Jerzego kilkumetrowy krzyż nieśli: hutnicy, kolejarze, górnicy, służba zdrowia, strażacy, energetycy, policjanci, żołnierze, delegaci z Regionów NSZZ "Solidarność", samorządowcy, parlamentarzyści, młodzież i harcerze.
Rozważania bazujące na doświadczeniach Polski i Kościoła w naszym kraju oraz całkiem współczesnych wydarzeniach napisał wikariusz żoliborskiej parafii ks. Michał Kotowski. W rozważaniu na temat św. Weroniki, która otarła twarz dźwigającemu krzyż Jezusowi, kapłan zachęcił do uczczenia tych, którzy przyszli z pomocą poszkodowanym; którzy z odwagą bronili innych i nie bali się zareagować na zło.
„Pomyślmy o Księdzu Jerzym i o tych, którzy bronili go, gdy czuł się zaszczuty i osaczony przez zło. (...) Pomyślmy o policjancie, który przed dwoma miesiącami został w Warszawie zamordowany, tylko dlatego, że stanął w obronie dobra wspólnego” – napisał w rozważaniu ks. Kotowski.
Przy kolejnych stacjach rozważając mękę Chrystusa i modlono się w różnych intencjach m.in. o wybawienie o przemocy w rodzinach, w szkołach i na ulicach. Wierni prosili Boga o wybaczenie win przodków, rządzących, pasterzy i całego narodu.
Oprawę muzyczną podczas modlitwy zapewnia orkiestra górnicza z podkatowickich Miechowic.
Organizatorami Drogi Krzyżowej, jak co roku, są Duszpasterstwo Ludzi Pracy Archidiecezji Warszawskiej oraz Komisja Krajowa NSZZ Solidarność.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.