„Bóg zechciał narodzić się i żyć pośród nas. Każda rodząca się ludzka istota jest przedłużeniem tego misterium miłości i życia, które kontemplujemy we Wcieleniu Syna Bożego”.
Słowa te czytamy w przesłaniu episkopatu Nikaragui wystosowanym z okazji obchodzonego 25 marca „Dnia jeszcze nie narodzonych”. Przypominając duchowe podstawy chrześcijańskiego przekonania o świętości ludzkiego życia od momentu poczęcia do naturalnego kresu, biskupi zwracają się m.in. do odpowiedzialnych za życie publiczne. Apelują do nich, by nie ulegali szerzącej się kulturze śmierci.
Dodajmy, że chodzi tu o bardzo konkretne naciski, także ze strony Narodów Zjednoczonych, w sprawie zniesienia wprowadzonego tam przed czterema laty zakazu aborcji. Na forum ONZ decyzja ta prezentowana jest jako „naruszenie praw człowieka”. Nikaraguańskie władze argumentują, że ustawa została uchwalona zgodnie z demokratycznymi standardami i jest suwerenną decyzją kraju. Wskazuje się ponadto, że od czasu wprowadzenia zakazu aborcji obniżyła się śmiertelność matek na skutek powikłań okołoporodowych.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.