Morawiecki: Nie chcemy niczego zamrażać; chcemy rozgrzać polską gospodarkę

Opozycja zaapelowała do Brukseli, żeby zamroziła środki unijne dla Polski; my niczego nie chcemy zamrażać, my chcemy rozgrzać polską gospodarkę - powiedział w piątek w Opolu premier Mateusz Morawiecki.

Premier, który w piątek po południu spotkał się z wyborcami w stolicy województwa opolskiego, wskazał na niektóre kwestie, które najmocniej - jego zdaniem - różnią wizję przyszłości kraju obozu rządzącego i opozycji: stosunek do "wolnych niedziel", programu 500 plus i budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego pod Warszawą, "a nie w Berlinie".

"Ale ostatnio pojawił się w przestrzeni publicznej pewien taki element, który ja chcę odważnie skomentować, wziąć byka za rogi (...), no bo nasza opozycja (...) zaproponowała ni mniej, ni więcej, tylko zamrożenie środków unijnych, a więc dla celów odzyskania władzy, po to, żeby zwiększyć swoje szanse - tak oni przynajmniej myślą - chcą <<na złość babci odmrozić sobie uszy>>" - mówił szef rządu.

"A więc po to, żeby zrobić trudniej, oni apelują do Brukseli, żeby zamroziła środki w Polsce" - podkreślił Morawiecki. Jak zaznaczył, jemu nie przyszłoby do głowy, żeby "zamrozić środki jakiemuś wójtowi, czy jakiemuś burmistrzowi dlatego, że jest z PO czy z PSL-u".

"My oczywiście nie tylko nie chcemy zamrażać niczego, my chcemy rozgrzać polską gospodarkę" - oświadczył premier.

Zwrócił w tym kontekście uwagę, że jego rząd, poprzez środki odzyskiwane "głównie z rąk mafii VAT-owskich, przestępców podatkowych", buduje "przestrzeń do rozwoju na terenie całego kraju". Przykładem tego - według Morawieckiego jest - budżet woj. opolskiego, który wynosił 550 mln zł.

"Tymczasem od początku działania programu 500 plus do teraz jest to kwota blisko miliarda złotych, którą z budżetu centralnego państwa przeznaczyliśmy dla woj. opolskiego, dla rodzin woj. opolskiego, dla dzieci woj. opolskiego; i to będziemy kontynuować poprzez nasz program +Wyprawka+ i +Dobry start+" - zapowiedział Morawiecki.

«« | « | 1 | » | »»
 • Dremor
  22.06.2018 18:22
  Przecież rząd już na początku kadencji ograniczył wpływy dla samorządów i dołożył dodatkowe obowiązki bez zapewnienia ich finansowania, a teraz premier mówi, że "jemu nie przyszłoby do głowy, żeby zamrozić środki jakiemuś wójtowi, czy jakiemuś burmistrzowi dlatego, że jest z PO czy z PSL-u"?

  Nie jest również prawdą, że środki pochodzą "głównie ze zwalczania mafii vatowskich", bo wszyscy eksperci są zgodni, że większe wpływy, to efekty koniunktury. Owszem, udało się nieznacznie ograniczyć lukę w VAT, ale nie jest to żadne spektakularne osiągnięcie. Wiele krajów wprowadziło podobne rozwiązania celem zmniejszania luki VAT i mają podobne osiągnięcia, ale inne kraje, mimo podobnych wzrostów nie budują na tym propagandy, że jest to jakiś olbrzymi sukces.
 • gut
  22.06.2018 20:15
  "Nadzieja – marzenia i oczekiwania zawinięte w jedną paczkę."
  Ambrose Gwinnett Bierce
 • empatiusz
  23.06.2018 14:49
  Za rok nie będzie już TEJ Brukseli. I kto wam, bidoki, coś odmrozi? Tak trudno się pogodzić z totalną... KLAPĄ. Ani ulica ani zagranica. Módlcie się lepiej jak potraficie, a i my w duchu chrześcijańskiego miłosierdzia będziemy się za was modlić - jeśli potrafimy, bo wystawiacie naszą cierpliwość i zdolność przebaczania na bardzo ciężką próbę.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  5°C Sobota
  noc
  2°C Sobota
  rano
  9°C Sobota
  dzień
  10°C Sobota
  wieczór
  wiecej »