Lech Wałęsa powołał Komitet Obywatelski dla "mobilizacji obywateli" do udziału w wyborach

W Gdańsku odbyło się pierwsze spotkanie reaktywowanego przez b. prezydenta Lecha Wałęsę Komitetu Obywatelskiego powołanego dla "mobilizacji obywateli" do udziału w wyborach samorządowych, Parlamentu Europejskiego, Sejmu i Senatu oraz prezydenckich.

O reaktywacji Komitetu poinformowano przed kilkoma dniami. Inauguracyjne spotkanie miało miejsce w Gdańsku w Europejskim Centrum Solidarności.

"Nie możemy wypoczywać, musimy jeszcze raz porządnie zawalczyć. Nikogo w tym gronie nie muszę przekonywać, że to jest wyższa konieczność. To, co tak z trudem wywalczyliśmy jest - jak dobrze wiecie - niszczone tak wewnątrz - w skali krajowej, jak i na zewnątrz" - mówił b. prezydent dodając: "Musimy wykrzesać wszystkie siły, aby odzyskać to co przez nieuwagę, nieroztropność straciliśmy".

"Sztandar mój macie, wszędzie gdzie najtrudniej będzie, będę gotów, by pomagać, służyć" - mówił też b. prezydent. "Musimy odzyskać rozwój kraju, musimy iść razem" - podkreślał Wałęsa.

Zaznaczył, że on sam "nie będzie nigdzie kandydował i nie chce żadnych pieniędzy".

Komitet Obywatelski ma prowadzić działania zachęcające do udziału w wyborach, mobilizować środowiska partii i organizacji społecznych do udziału w pracach komisji wyborczych oraz monitorować i oceniać poszczególne etapy procesu wyborczego.

W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele świata polityki, nauki i kultury, w tym przedstawiciele zawodów prawniczych i uczestnicy opozycji demokratycznej z lat PRL. Jak poinformowano w sobotę, w grupie tej znaleźli się m.in. prof. Andrzej Blikle, Michał Boni, Jerzy Borowczak, Bogdan Borusewicz, Zbigniew Bujak, Włodzimierz Cimoszewicz, Władysław Frasyniuk, Janusz Gajos, Agnieszka Holland, Zbigniew Hołdys, Krystyna Janda, Ryszard Kalisz, Bogdan Klich, Maja Komorowska, Bogdan Lis, Jan Lityński, Katarzyna Lubnauer, Piotr Niemczyk, Stefan Niesiołowski, Małgorzata Niezabitowska, Daniel Olbrychski, Janusz Onyszkiewicz, Józef Pinior, Wojciech Pszoniak, prof. Andrzej Rzepliński, Grzegorz Schetyna, Andrzej Seweryn, Maciej Stuhr, Jacek Taylor, Róża Thun, o. Ludwik Wiśniewski, Henryk Wujec, prof. Jerzy Zajadło, Wiktor Zborowski i prof. Andrzej Zoll.

Pierwotny Komitet Obywatelski przy Przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Lechu Wałęsie został utworzony 18 grudnia 1988 r. w Warszawie w kościele Bożego Miłosierdzia. Sekretarzem Komitetu został Henryk Wujec. Dodatkowo powołano 15 komisji, które miały zajmować się przygotowaniem stanowiska opozycji na obrady Okrągłego Stołu; wraz z powstającymi komitetami regionalnymi i lokalnymi Komitet kierował kampanią wyborczą przed wyborami 4 VI 1989 roku, zatwierdzał listę kandydatów na posłów i senatorów.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gienek
  24.06.2018 08:56
  Lepiej że się błaźnią publicznie zamiast knuć coś po kątach.
 • ale ja ja
  24.06.2018 15:55
  Zupełnie zbędny Komitet. Już jestem dostatecznie zmobilizowany i na wszystkie wybory przyjdę niezawodnie. Pewnie jak większość Polaków. Oprócz referendum konstytucyjnego, jeśli ta głupota jakimś cudem przejdzie. W samorządowych wybór będzie bardzo słaby, szkoda że tak mało się przyłożono do mojego akurat regionu. Mimo wszystko - najważniejsze by już nigdy nie było Tak Jak Było.
 • Sceptyk
  25.06.2018 08:59
  Ta lista gwarantuje, że wracamy do Okrągłego Stołu czyli do marzeń KOD’’u o utraconej władzy. Dlatego koniecznie trzeba iść do wszystkich wyborów, aby to już NIIGDY NIE WRÓCIŁO !!!!’n
 • ludzie obudzcie sie
  25.06.2018 11:17
  W komitecie same osoby o poglądach i czynach antypolskich i prokomunistycznych...żeby było tak jak było
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  12°C Sobota
  wieczór
  9°C Niedziela
  noc
  5°C Niedziela
  rano
  12°C Niedziela
  dzień
  wiecej »