Po raz trzeci z rzędu mistrzynią świata w Formule Windsurfing została Marta Hlavaty (SKŻ Hestia Sopot), robiąc sobie prezent na 27. urodziny. Tym razem zwyciężyła na jeziorze Potrerillos w argentyńskiej Mendozie, niedaleko granicy z Chile.
Jej brat Paweł Hlavaty, w gronie 62 żeglarzy, uplasował się na piątej pozycji. Złoty medal zdobył Francuz Antoine Albeau. Jedenaste miejsce zajął siedmiokrotny mistrz świata w windsurfingu Wojciech Brzozowski (MOS Warszawa).
Z 15 wyścigów Marta Hlavaty wygrała aż 13, a dwukrotnie była druga. "Stres ostatniego dnia przekierowałam na wyścig brata, który walczył o brązowy medal. Do Brytyjcyka Rossa Williamsa miał tylko punkt straty. Zaraz za nimi był Holender Casper Bouman i Australijczyk Steve Allen. Tak sobie myślę, że często bardziej denerwuję się rywalizacją brata niż moją" - przyznała.
Jak podkreśliła, dla Europejczyków termin zawodów był ciężkim wyzwaniem. "Dużo trudniej jest się przygotować do regat w środku zimy. Do tego miejsce, w którym odbywała się impreza, nie było łatwe - jezioro z piaszczystym cypelkiem. Gdy mocno wiatr zawiał, w ciągu kilku minut robiła się burza piaskowa. Było wesoło, ale czasem groźnie, bo wiatr co chwilę podrywał jakąś deskę czy żagiel i można było oberwać w głowę".
Z rywalek Hlavaty wyróżniła wicemistrzynię świata, Francuzkę z Martyniki Morane Demont. "Muszę przyznać, że bardzo młoda, bo 16-letnia Morane radziła sobie naprawdę świetnie. Na trzeciej pozycji uplasowała się Amerykanka Farah Hall, na co dzień ścigająca się w olimpijskiej klasie RSX".
Końcowa klasyfikacja MŚ w Formule Windsurfing (po 15 wyścigach):
kobiety 1. Marta Hlavaty (Polska) 12 pkt 2. Moran Demont (Francja) 22 3. Farah Hall (USA) 35 4. Femke Van Der Valk (Holandia) 45 5. Carolina Butrich (Peru) 70 6. Alexandra Vernal (Peru) 72
mężczyźni 1. Antoine Albeau (Francja) 24 2. Paulo Dos Reis (Brazylia) 51 3. Ross Williams (W.Brytania) 55 4. Casper Bouman (Holandia) 57 5. Paweł Hlavaty (Polska) 59 6. Steve Allen (Australia) 65 7. Przemysław Miarczyński (Polska) 71 ... 11. Wojciech Brzozowski (Polska) 120 17. Hubert Mokrzycki (Polska) 153 22. Jakub Guzdek (Polska) 249
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.