Reklama

Kościół chce być głosem tam, gdzie chodzi o godność człowieka

Kard. Kazimierz Nycz objął patronatem publiczną debatę "Medyczna Racja Stanu - Tezy dla Zdrowia”.

Reklama

Organizatorami debaty są Instytut Studiów Politycznych PAN, Polska Unia Onkologii, Kolegium Lekarzy Rodzinnych i Green Communication. Kardynał Nycz objął nad nią patronat.

Metropolita warszawski zaznaczył, że Kościół zawsze w pewnym sensie w tego typu debacie uczestniczył, uczestniczy i będzie uczestniczyć, "dlatego, że jest obecny i chce być obecny swoim głosem wszędzie tam, gdzie chodzi o człowieka i jego godność”.

Hierarcha wyraźnie podkreślił, że rolą Kościoła nie jest tworzenie rozwiązań prawnych, systemowych i politycznych. - Od tego są politycy i ci, którzy stanowią prawo i w to Kościół nauczający się nie włącza i włączać nie będzie - zastrzegł.

- Tu nie chodzi o to, żeby Kościół zastępował służbę zdrowia w powiecie czy mieście, nigdy tego nie zrobi, ale żeby partycypował w tych sprawach, gdzie ta miłość konkretna jest bardzo trudna w realizacji i jest bardzo potrzebna i ważna. I jest szczególnym znakiem tego, co jest misją Kościoła - powiedział. Wśród działań Kościoła wymieniał zaangażowanie Caritas i działalność zakonów wśród najbardziej potrzebujących.

Podkreślił, że Kościół będzie włączać się w te elementy debaty, które mają charakter etyczny. Wyjaśnił, że  Kościół jest obecny w tej debacie przez obecność katolików świeckich, lekarzy, pielęgniarek, a skończywszy na tych, którzy stanowią prawo. Postępując zgodnie ze swoi sumieniem reprezentują Kościół.

W ocenie kard. Nycza polska służba zdrowia ciągle "dogania czas, który został w sensie społecznym i ekonomicznym zabrany podczas 45 lat komunizmu".

Inicjatywa "Medyczna Racja Stanu - Tezy dla Zdrowia” jest kontynuacją debaty z 5 grudnia 2016 "Zdrowie i Bezpieczeństwo Narodowe”, w której zwrócono uwagę przedstawicieli elit władzy na fakt niedoszacowania rangi wyzwań zdrowotnych w Polsce.

Prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych SPCSK w Warszawie, przypomina, że pojęcie "Medyczna Racja Stanu” powstało kilka lat temu. Było reakcją na zachowania polityków w systemie ochrony zdrowia, które często są realizowane dla szybkiego efektu widocznego w mediach i w kampanii wyborczej, tymczasem kwestia ochrony zdrowia jest ponadpartyjna i dotyczy wszystkich.

Zdaniem profesora potrzeba jest sformułowania czegoś, co można nazwać "non possumus” - "absolutnym rdzeniem, który wiadomo, że powinien być realizowany przez wszystkie rządy”.

Ekspercko-systemowa debata "Medyczna racja Stanu - Tezy dla Zdrowia” odbędzie się 29 czerwca w Pałacu Staszica w Warszawie. Podczas trzech paleni zaprezentowane zostaną propozycje interdyscyplinarnego podejścia do tematu ochrony zdrowia, dotyczące m.in. polityki i ekonomii, a także opracowane przez Radę Ekspertów "Tezy dla Zdrowia”.

W skład Rady Ekspertów - pierwszego takiego polskiego "think-tanku”, wchodzą ponad politycznymi podziałami przedstawiciele różnych środowisk, skupieni wokół troski o zdrowie. Wśród poruszanych tematów będą m.in. walka z plagą i zagrożeniami onkologicznymi, plaga otyłości, choroby ultra-rzadkie, podstawowa opieka zdrowotna.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama