46 tys. wolontariuszy, 44 tys. dzieci i młodzieży w Szkolnych Kołach Caritas oraz 4,8 tys. parafialnych zespołów – to „rozmiary” tej największej kościelnej organizacji charytatywnej. W maju Caritas będzie obchodzić 20-lecie wznowienia swej działalności w Polsce. Z tej okazji Konferencja Episkopatu Polski wydała okolicznościowy Komunikat.
Biskupi przypominają w nim, że działalność charytatywna, obok misji nauczania i uświęcania, należy do istotnych zadań Kościoła, każdej diecezji i parafii. Parafialne Zespoły Caritas działają w 4,8 tys. ośrodkach duszpasterskich w Polsce. 46 tysięcy wolontariuszy organizuje pomoc dla dzieci i dorosłych, opiekuje się chorymi, osobami niepełnosprawnymi i niedołężnymi. Od 15 lat w całej Polsce działają Szkolne Koła Caritas, zrzeszające 44 tysiące dzieci i młodzieży. To ogromna rzesza ludzi bezinteresownie niosących dobro bliźnim – podkreślają.
Zdaniem biskupów, dowodem zaufania, jakim obdarzane są działania Caritas w kraju i na świecie są rezultaty zbiórek na rzecz poszkodowanych w wyniku różnych kataklizmów. Ostatnio Polacy przekazali za pośrednictwem Caritas Polska łącznie ponad 11 mln zł dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti, ponad 5 mln. zł ofiarom powodzi na południu Polski oraz prawie milion ofiarom trzęsienia ziemi we Włoszech.
Zachęcając wiernych do włączenia się w misję charytatywną Kościoła, biskupi zapowiadają ogólnopolską pielgrzymkę pracowników i wolontariuszy Caritas do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Informują też, że główne obchody 20-lecia działalności Caritas odbędą się 21 maja w Warszawie pod patronatem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika.
Konferencja Episkopatu Polski decyzję o wznowieniu działalności Caritas Polska podjęła 10 października 1990 r. bowiem po II wojnie światowej władze komunistyczne administracyjnie zlikwidowały instytucjonalną działalność charytatywną Kościoła katolickiego w Polsce.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.