Główny Inspektorat Transportu Drogowego zorganizował "Lekcję bezpieczeństwa" dla dzieci, w której uczestniczyła m.in. wicepremier Beata Szydło.
W lekcji wzięło udział kilkudziesięciu małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu, a wiedzę o zasadach bezpieczeństwa i higieny przybliżali im wicepremier Beata Szydło, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.
Dzieci obejrzały krótki film o przygodach krokodylka Tirka, uczyły się zasad bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, a wicepremier i ministrowie zadawali im zagadki związane z bezpieczeństwem na drodze.
- Mam nadzieję, że ta lekcja będzie dla dzieci przede wszystkim zabawą, która nauczy je, jak należy zachować się w ruchu drogowym, żeby być bezpiecznym - mówiła wicepremier Beata Szydło.
Z kolei A. Adamczyk zauważył, że Inspekcja Transportu Drogowego kojarzy się przede wszystkim z kontrolą samochodów ciężarowych i autobusów na drogach. - Inspekcja to jednak również bezpieczeństwo i edukacja najmłodszych, którzy wyruszają w podróż na wakacje. Zorientowaliśmy się, że wiele dzieci nie może uczestniczyć w takich lekcjach prowadzonych w szkołach, bo nie ze swojego wyboru są tutaj, w szpitalu. Dlatego i my tu jesteśmy - tłumaczył.
"Lekcje bezpieczeństwa" są organizowane w przedszkolach i szkołach, a od czerwca tego roku także w szpitalach. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy jest drugą placówką - po szpitalu w Warszawie, do której zawitał krokodylek Tirek, maskotka akcji.
- Ważne jest, żeby dzieci od najmłodszych lat były zaznajamiane z przepisami ruchu drogowego, bo jeśli dziecko bezpiecznie porusza się po drogach - jako pieszy czy rowerzysta - to jest szansa, że potem będzie odpowiedzialnym kierowcą. Co ważne, okazuje się też, że dzieci są często dobrymi nauczycielami dla własnych rodziców - przekonywał Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.
Jak udowadniają statystyki, "Lekcje bezpieczeństwa" są potrzebne, bo tylko w 2017 r. na polskich drogach w ponad 2 tys. 800 wypadkach z udziałem dzieci zginęło 56 dzieci w wieku do lat 14.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.
W Dar es Salaam w Tanzanii spotkali się przywódcy krajów Afryki Wschodniej.