Gersdorf: Nie przyjmę pisma w sprawie przejścia w stan spoczynku

Pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf, która we wtorek o godz. 16 spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, zapowiedziała, że nie przyjmie pisma w sprawie przejścia w stan spoczynku. Czuję się prezesem Sądu Najwyższego do 2020 roku - oświadczyła.

O tym, że I prezes SN przyjęła zaproszenie na wtorek, na godz. 16 na spotkanie z prezydentem poinformował PAP Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.

We wtorkowej rozmowie z TVN Małgorzata Gersdorf oświadczyła, że nie przyjmie pisma w sprawie przejścia w stan spoczynku i czuje się prezesem Sądu Najwyższego do 2020 roku.

Gersdorf była pytana, co zrobi, gdy otrzyma od prezydenta pismo w sprawie przejścia w stan spoczynku. "Co zrobię? Ja go nie wezmę (...). Czuję się prezesem do 2020 roku" - odpowiedziała.

Odnosząc się do wtorkowego spotkania z prezydentem, Gersdorf oświadczyła: "Zostałam zaproszona, to idę do prezydenta, prezydentowi się nie odmawia".

I prezes SN odniosła się także do uchwał przyjętych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN. Jedna z nich mówi, że Gersdorf pozostaje zgodnie z konstytucją I prezesem SN do 30 kwietnia 2020 roku. W drugiej uchwale sędziowie podkreślili, że usunięcie ze składu SN znacznej liczby sędziów jest oczywistym naruszeniem przez władzę ustawodawczą jednej z podstawowych gwarancji niezależności sądownictwa i w najbliższym czasie istotnie zakłóci normalne funkcjonowanie SN.

"To jest dla mnie bardzo ważne" - powiedziała. "Właściwie wszyscy, którzy byli na Zgromadzeniu Ogólnym SN, jednogłośnie poparli te dwie uchwały, jeszcze takich uchwał nie było" - zaznaczyła Gersdorf.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w dniu następującym po upływie trzech miesięcy od tego terminu w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W związku z tym sędziowie ci od 4 lipca według ustawy przestają pełnić swe funkcje. Mogą oni dalej orzekać, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN.

W SN na dzień 3 lipca będzie 73 sędziów, spośród których 27 ukończyło 65. rok życia.

Oświadczenia dotyczące woli pozostania na stanowisku - jak wcześniej informował zespół prasowy SN - złożyło 16 sędziów SN. Złożone oświadczenia mają jednak różną treść. Jak podawano dla dziewięciu podstawę prawną stanowią regulacje ustawy o SN z dnia 8 grudnia 2017 r., natomiast w siedmiu oświadczeniach sędziowie powołali się bezpośrednio na Konstytucję RP. Gersdorf, która już ukończyła 65. rok życia, mówiła, że "nie złożyła i nie złoży" wniosku do prezydenta w sprawie dalszego zajmowania stanowiska sędziowskiego i funkcji prezesa SN.

Zgodnie z ustawą o SN "jeżeli stanowisko Pierwszego Prezesa SN lub Prezesa SN zostanie zwolnione po wejściu w życie niniejszej ustawy, Prezydent RP powierzy kierowanie Sądem Najwyższym lub izbą wskazanemu sędziemu SN do czasu powołania Pierwszego Prezesa SN lub Prezesa SN".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • krut00
  03.07.2018 17:48
  Prawo sądu do niezależności od aktualnie sprawujących władzę nie musi być złe - tylko czym jest wtedy ta władza ? Problem jest też znacznie głębszej natury, otóż łatwo jest skorumpować nawet większość parlamentarną i Sądownictwo w krajach bogatych i silnych, a co dopiero w takich jak Polska. Dlatego potrzebny jest taki system w którym nie da się takiej korupcji przeprowadzić. Widać już też że to nie będzie wcale demokracja...
 • NICK
  03.07.2018 17:50
  Ten Pani prawo nie obowiązuje, przecież to specjalna kasta. Prawo jest dla gawiedzi.
 • Dd
  04.07.2018 07:16
  No i nie przyjęła pisma o przeniesieniu w stan spoczynku, bo takiego pisma nikt nie sporządził i nie podpisał. Formalnie dalej jest sędzią.
 • gość2507
  06.07.2018 16:18
  gość2507
  Dokąd Rząd będzie uczestniczył-tolerował ten autentyczny cyrk? Prawnikom stowarzyszonym w lusticia, których przedstawiciele jeżdżą po europie ze skargami na własny Rząd w takich demokracjach jak Chiny, Turcja, Rosja i przynajmniej jeszcze 30% państw świata konaliby już dawno w kazamatach o ile najzwyczajniej nie strzelono by im w głowę. Co to jest prawo, czemu służy,co jest podstawą do spisania takiego , a nie zupełnie innego prawa? W moim przekonaniu wyłącznie tradycja, kultura danej społeczności, narodu. Po II wojnie światowej Polakom spisano mało , że byle jak prawa, to jeszcze czesto nie zgodne z ich kulturą. A sam wymiar sprawiedliwości przez dziesięciolecia formowali ludzie, których moralność była całkowitym zaprzeczeniem, odwrotnością moralności większości obywateli. Dziś cały wymiar sprawiedliwości jest całkowicie obcym moralnie, kulturowo, ideologicznie ciałem w strukturach Państwa. To towarzystwo należy rozpędzić. Po emerytury niech idą do Nowiczoków, do Berlina, Brukseli.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Wtorek
  wieczór
  8°C Środa
  noc
  7°C Środa
  rano
  7°C Środa
  dzień
  wiecej »