Biskupi o roli i powołaniu kapłanów

O służebnej roli kapłaństwa i współczesnym wypełnianiu tej posługi przez księży mówili w Wielki Czwartek do duchownych biskupi w Sosnowcu i Katowicach. Hierarchowie przypominali, że kapłaństwo oznacza poświęcenie się dla innych.

W Kościele Wielki Czwartek jest świętem kapłanów - tego dnia Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy ustanowił sakrament kapłaństwa.

"Kapłaństwo polega na przyjmowaniu postawy człowieka, który nie ma niczego dla siebie. Jest życiem dla innych" - powiedział metropolita katowicki, abp Damian Zimoń, podczas mszy dla księży i nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej w archikatedrze Chrystusa Króla.

Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, który odprawił mszę w katedrze w Sosnowcu, wskazał, że po Soborze Watykańskim II nastąpił pewien kryzys posługi kapłańskiej. "Księża zaczęli pytać siebie: kim jestem, jaki jest sens mojej pracy? Pytania te stawiali i stawiają sobie szczególnie w momentach trudności" - mówił biskup.

Jego zdaniem, należy stale przypominać, że "kapłaństwo służebne" bierze swój początek od Chrystusa, a dobry ksiądz to ksiądz mocno związany z Bogiem. Jak mówił, ciągła więź z Chrystusem jest ważniejsza od efektywności pracy duszpasterskiej. Biskup Kaszak zaproponował, by częściej w środowisku duchownych stosowane było braterskie upomnienie. "Ileż to cierpień można by było uniknąć, gdyby ta zasada była powszechniejsza" - powiedział ordynariusz sosnowiecki.

Metropolita katowicki podkreślił, że tegoroczny Wielki Czwartek jest obchodzony w kontekście ogłoszonego przez papieża Benedykta XVI Roku Kapłańskiego, stąd m.in. nacisk na rolę i powinności kapłanów.

Jak mówił abp Zimoń, Jezus wskazywał na nową rolę kapłana - przyszedł nie po to, aby mu służono, lecz aby służyć i oddać życie za innych. "Jezus zaprezentował postawę proegzystencji, czyli życia dla drugich" - powiedział abp Zimoń, zachęcając księży, bo kierowali się tym w swojej posłudze.

Metropolita katowicki wskazał, że kapłaństwo Jezusa ma być wzorem nie tylko dla księży, ale również dla wszystkich wiernych, którzy przyjmując chrzest stają się uczestnikami "kapłaństwa powszechnego". Arcybiskup poprosił o modlitwę m.in. za kapłanów i misjonarzy; także za tych księży, "którzy nie wytrwali na drodze powołania".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  27°C Wtorek
  noc
  20°C Wtorek
  rano
  24°C Wtorek
  dzień
  24°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »