Najlepsza beatyfikacja

Najlepszą beatyfikacją Jana Pawła II byłoby "poważne dokończenie jego dzieła" - napisał w piątek watykanista Giancarlo Zizola na łamach gazety "La Repubblica" w piątą rocznicę śmierci papieża. Jego zdaniem Kościół w obecnym kryzysie raczej tego nie zrozumie.

Znany włoski watykanista skrytykował różne formy "zawłaszczenia" postaci papieża za "barokowymi zasłonami procesu beatyfikacyjnego" poprzez "polowanie na fizyczny cud" uzdrowienia i "niemożliwe wymysły na temat samobiczowania".

Zizola podkreślił, że w rocznicę śmierci Jana Pawła II wciąż pozostają wyzwania, pozostawione przez jego pontyfikat: stały dialog między religiami, kultura pokoju, inkulturyzacja chrześcijaństwa do wielkich tradycji duchowych świata, sposób rozumienie świata w stałej transformacji, zmiana statutu "papieskiej monarchii absolutnej", kolegialne zarządzanie Kościołem z biskupami.

"Trudno, aby zrozumiano w obecnej psychozie stanu oblężenia", jaką przeżywa Kościół, że "właśnie to byłoby najlepszą ochroną Wielkiej Tradycji Katolickiej, tak jak w czasie największych przełomów historii" - ocenił włoski publicysta.

Wymienił również "przegrane batalie" Jana Pawła II: "upadek jego rosyjskich marzeń", sprzeciw części kardynałów wobec jego obiekcji dla wojen prezydentów USA, "brutalne odizolowanie" jego jubileuszowego mea culpa za grzechy i przemoc Kościoła w 2000 roku.

Giancarlo Zizola zwrócił uwagę na kontrast między postacią polskiego papieża, witanego entuzjastycznie na całym świecie i podejmującego wysiłek nowej ewangelizacji a wewnętrznym kryzysem, jaki ogarniał Kościół, między innymi w rezultacie przerwanych reform. Zwrócił także uwagę na zastrzeżenia, jakie wywołał styl pontyfikatu Jana Pawła II: jego "nadmierna medialność" oraz widowiskowość wydarzeń religijnych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  25°C Niedziela
  noc
  21°C Niedziela
  rano
  30°C Niedziela
  dzień
  30°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »