O 200 zabytkowych ikon i różnych przedmiotów liturgicznych wzbogaciło się - na razie na rok - Muzeum Ikon w Supraślu koło Białegostoku. Muzeum jest placówką, która ma jeden z największych i najcenniejszych zbiorów ikon w kraju. Jest szansa, że nowy zbiór zostanie w Supraślu na stałe.
Zbiór pochodzi z Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi. Wystawa tych ikon i innych wypożyczonych przedmiotów ma być otwarta 24 kwietnia.
Jak powiedzial PAP Jan Grygoruk z supraskiego Muzeum Ikon, to bardzo cenne i piękne ikony. Pochodzą z XVIII i XIX wieku. "Są to ikony z bardzo dobrych warsztatów dawnej Rosji carskiej, czyli z takich ważnych ośrodków jak Moskwa, Sankt Petersburg. To ikony pisane w bardzo dobrych pracowniach, w dobrej jakości technicznej. Jest złoto i srebro, też stan zachowania tych ikon w większości jest dość niezły" - powiedział Grygoruk.
Ikony przekazane z Łodzi pochodzą z przemytu. Trafiły do muzeum w Łodzi podarowane przez celników. Także zdecydowana większość ikon, które są w zbiorach w Supraślu, to również ikony zatrzymane na próbach ich przemytu. Grygoruk powiedział, że około 70 proc. zbioru w Supraślu to dar od celników.
Wśród przekazanych ikon są m.in.: Krzew Gorejący, Świętej Trójcy, ikony tak zwane wielopostaciowe z wizerunkami świętych, wiele ikon Matki Bożej w srebrnych tak zwanych koszulkach z metalu. Grygoruk zaznaczył, że ikony te są sygnowane nazwiskami autorów i rocznikiem powstania, co nie jest częste.
"Pozyskaliśmy też ewangelie, +darochranitielnice+ czyli odpowiedniki tabernakulum, krzyże ołtarzowe (tzw. naprestolne)" - powiedział Grygoruk i dodał, że takich przedmiotów muzeum w Supraślu do tej pory brakowało.
W Muzeum W Supraślu jest około 1,2 tys. ikon. Placówka, zlokalizowana na terenie prawosławnego męskiego klasztoru, jest licznie odwiedzana przez turystów.
W dniach 10-11 kwietnia Muzeum Ikon, we współpracy z klasztorem oraz Akademią Supraską, organizuje II przegląd cerkiewnego dzwonienia "Obwieszcza, wychwala, nawołuje". Już zgłosiło się 12 chętnych, którzy dadzą pokazy dzwonienia na cerkiewnych dzwonach.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.