Tradycja wiosennego kolędowania w czasie Świąt Wielkanocnych, zwanego "Konopielką", jest nadal praktykowana na Podlasiu.
Zwyczaj ten kontynuują mężczyźni zebrani w tak zwane kompanie męskie, które w świąteczną noc z niedzieli na poniedziałek chodzą z kolędą po podlaskich wsiach - powiedziała PAP Jadwiga Konopko, dyrektor Knyszyńskiego Ośrodka Kultury.
Tradycja kolędowania z "Konopielką" jest obrzędem składania życzeń gospodarskich, a pannom i kawalerom - pomyślnej zmiany stanu. Wiąże się to z obchodzeniem przez ludność rolniczą nowego roku wiosną - wyjaśnia pochodzenie obrzędu Zygmunt Ciesielski, autor książki: "Plastyka ludowa roku obrzędowego w województwie podlaskim".
"Wielkanocne przyśpiewki związane były z zalotami. Mężczyźni śpiewali pod oknami wszystkich domów, w których były panny na wydaniu. Śpiewano tak długo aż ktoś nie wyszedł z domu i nie poczęstował kolędników jajkiem, kiełbasą, a czasem nawet kieliszkiem wódki. Wtedy składano domownikom życzenia dobrej wróżby na nowy rok, a dziewczętom - rychłego zamążpójścia" - opowiada Konopko.
Jeśli odmówiono kawalerom poczęstunku, śpiewali złośliwe piosenki. Bano się takich przyśpiewek, które wróżyły nieszczęście i staropanieństwo córki gospodarzy - mówi Konopko.
"Konopielki" trwały nierzadko aż do drugiego dnia świąt. Kończyły się polewaniem wodą w śmigus-dyngus. Od lat 60. nie obchodzono "Konopielki" na ziemiach polskich. Wiosenny zwyczaj postanowili ożywić mężczyźni z podlaskich wsi: Guzów, Kruszyn i Rzędziany. "Kompanie męskie", składające się ze starszyzny i ich uczniów, wyruszają w Wielkanocną niedzielę na kolędowanie. "Przekaz międzypokoleniowy jest naturalny, młodzież uczy się śpiewania i tradycji od dziadków" - mówi Konopko. Dodaje, że tradycja jest potrzebą integracji wsi.
"Zwyczaj kolędowania Wielkanocnego jest znany w bardzo wąskim rejonie: na Podlasiu, w regionie solecznickim, wileńskim (Litwa) i obwodzie grodzieńskim (Białoruś). Okazało się, że na Białorusi tradycja jest wciąż żywa" - podkreśla Konopko.
11 kwietnia podczas "IX Międzynarodowych spotkaniach z Konopielką", organizowanych przez Knyszyński Ośrodek Kultury, wystąpią, obok regionalnych zespołów folklorystycznych, zespoły z Litwy i Białorusi. W tym roku będzie można posłuchać pieśni konopielkowych w wykonaniu "kompanii męskich".
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.