Wielka Brytania: Minister wzywa Kościół do zmiany nauczania

Penny Mordaunt, brytyjska sekretarz stanu ds. międzynarodowego rozwoju, spotkała się z przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia abp. Vicenzo Paglią.

Przekonywała go, że Kościół katolicki powinien zmienić nauczanie dotyczące stosowania środków antykoncepcyjnych.

Jak informuje brytyjski dziennik "The Telegraph" minister Mordaunt użyła m.in. argumentu mówiącego o tym, że każdego dnia 800 kobiet umiera z powodu powikłań ciążowych i połogowych. Argumentowała, że szerszy dostęp do środków antykoncepcyjnych "złagodziłby ten problem". Podczas spotkania w Watykanie Mordaunt przekonywała, że przywódcy religijni powinni zmienić swoje "głębokie przekonania i postawy", aby umożliwić kobietom szerszy dostęp do "prokreacyjnej opieki medycznej".

W rozmowie z "The Telegraph" polityk podsumowała swoje spotkanie z abp. Vicenzo Paglią i abp. Paulem Gallagherem, sekretarzem ds. relacji z państwami watykańskiego Sekretariatu Stanu. Mówiła o potrzebie pomocy młodym kobietom, narażonym na utratę życia i zdrowia m.in. w związku z niedostateczną dostępnością środków antykoncepcyjnych.

"Kościół katolicki może nam w tym pomóc, a moim apelem było, aby pomógł nam w ratowaniu życia zwłaszcza młodych matek" - mówiła.

Jej wystąpienie zbiegło się w czasie z jubileuszem 50-lecia ogłoszenie encykliki "Humanae vitae" papieża Pawła VI, która porządkowała nauczanie Kościoła m.in. w kwestii antykoncepcji. Jak przypomina Catholic Herald, w ubiegłym miesiącu blisko 500 księży z Wielkiej Brytanii podpisało się pod dokumentem wyrażającym wdzięczność za zawarte w encyklice nauczanie i podtrzymującym całkowity sprzeciw wobec sztucznej antykoncepcji.

"Jako księża pragniemy poprzeć, w 50. rocznicę »Humanae vitae«, tę szlachetną wizję miłości życiodajnej, jak zawsze nauczał Kościół i jak ją rozumiał. Wierzymy, że prawdziwa "ludzka ekologia", ponowne odkrycie dróg natury i szacunku dla godności ludzkiej są kluczowe dla przyszłości naszego narodu: zarówno katolików, jak i niekatolików. Proponujemy ponowne odkrycie »Humanae vitae«, nie tylko w wierności słowu Bożemu, ale jako klucza do uzdrowienia i trwałego rozwoju naszego społeczeństwa" - napisali w dokumencie brytyjscy księża.

«« | « | 1 | » | »»
 • tempestas
  18.07.2018 13:45
  Muszę przyznać, że dawno nie spotkałem się z tak spektakularnym przykładem ignorancji. Kościół nie zakazuje przecież antykoncepcji ze względów społecznych, zdrowotnych, tylko moralnych. To czy antykoncepcja ma, czy nie ma działania niepożądane nie ma dla tej oceny znaczenia. Ponadto współżycie to nie jest jakaś podstawowa potrzeba, jeżeli kobieta uważa, że w danym momencie absolutnie nie może zajść w ciążę, to tylko abstynencja seksualna zapewnia całkowitą pewność i nie budzi zastrzeżeń moralnych.
 • Zastanowienie
  18.07.2018 13:49
  Jak się nie podporządkuje, to już go tam sędziowie i trybunały zmuszą!
 • mat
  18.07.2018 19:27
  Jest rozdzial kosciola od panstwa. Kosciol nie nazuca panstwu. Panstwo nie narzuca kosciolowi.
 • gość777
  18.07.2018 19:44
  Kościół musi, kościół powinien itp.niech ta pani się lepiej martwi o "inną" religię w jej kraju bo ta inna religia nie pozwoli sobie tak ingerować jak można to robić z kościołem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  22°C Wtorek
  dzień
  wiecej »