Reklama

Giżycko: Kontrowersje wokół św. Brunona

Ełcka kuria chce postawić na wzgórzu św. Brunona w Giżycku pomnik w kształcie sarkofagu, przypominający o rocznicy obchodów 1000-lecia śmierci św. Brunona. Sprzeciwia się temu społeczność ewangelików. Sprawę ma rozstrzygnąć rada miasta.

Reklama

Tysiąclecie męczeńskiej śmierci św. Brunona uroczyście obchodzono w Giżycku w ubiegłym roku - centralne uroczystości o charakterze ekumenicznym odbyły się w czerwcu na wzgórzu nad jeziorem Niegocin, gdzie wedle tradycji z rąk pogan miał zginąć Brunon i jego towarzysze. To miejsce męczeńskiej śmierci św. Brunona jako pierwsi, przed stu laty, upamiętnili mieszkający w przedwojennym Giżycku (Lecu) ewangelicy, którzy ustawili tam wysoki krzyż i tablicę. Jesienią społeczność tego kościoła chce uroczyście świętować rocznicę ustawienia na wzgórzu krzyża.

Tymczasem kuria w Ełku (administracyjnie obejmuje katolickie parafie w Giżycku) chce upamiętnić na wzgórzu nad Niegocinem ubiegłoroczne uroczystości. Biskup ełcki zaproponował, by przed stojącym już krzyżem ustawić sarkofag, a na nim wyryć pamiątkowy napis.

"Taka forma ma przypominać ołtarze jakie funkcjonowały w czasach św. Brunona" - powiedział PAP biskup pomocniczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński. Dodał, że na owym sarkofagu mogłyby być odprawiane na wzgórzu nad jeziorem okolicznościowe nabożeństwa.

Plany zakładają, że sarkofag zostanie wykonany z granitu o wymiarach 260 cm x 100 cm x 100 cm. Społeczny komitet już zbiera pieniądze na jego budowę.

Ustawieniu sarkofagu sprzeciwia się społeczność giżyckich ewangelików, którzy wystosowali w tej sprawie list otwarty. Jak powiedział PAP ks. Krystian Borkowski z parafii ewangelicko-augsburskiej w Giżycku, sarkofag nie jest najszczęśliwszą formą upamiętnienia obchodzonego w ubiegłym roku milenium, ponieważ "sarkofag łączy się z kultem osób zmarłych, a w kościele ewangelickim nie ma kultu zmarłych i świętych, więc jest to sprzeczne z zasadami wiary".

"Nie sprzeciwiamy się upamiętnieniu ubiegłorocznych obchodów. Jesteśmy za tym, by ustawić np. mały głaz i na nim umieścić pamiątkową tablicę. Sarkofag naprawdę nie jest dla nas najszczęśliwszą formą" - powiedział ks. Borkowski. Dodał, że zachowanie "części kościoła katolickiego" wygląda trochę tak, jakby ktoś nie znał i nie chciał znać realiów życia religijnego w Giżycku, gdzie od 1945 roku żyją zgodnie ewangelicy (kościół historyczny na Mazurach), katolicy, grekokatolicy i prawosławni.

"Ta sytuacja, pierwsza taka od wielu lat, pokaże, czy kościół większości liczy się z tymi, którzy są w mniejszości" - powiedział ks. Borkowski. Jego parafia zaproponowała, by rocznicę męczeńskiej śmierci Brunona uczcić wpisując stuletni krzyż do rejestru zabytków (teraz go w nim nie ma) i umieścić przy wejściu na wzgórze tablice w kilku językach informujące o historii tego miejsca.

Burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska powiedziała PAP, że samorząd, który jest właścicielem wzgórza, przychyli się do prośby ewangelików i podejmie działania, by wpisać krzyż do rejestru zabytków, prawdopodobnie zostaną ustawione też tablice informacyjne.

"Co do tego czy stanie sarkofag, czy nie, wypowiedzą się radni na sesji pod koniec miesiąca" - powiedziała PAP Piotrowska, która pytana o jej zdanie w tej sprawie odmówiła komentarza.

"Ta sprawa jest bardzo kontrowersyjna, budzi wiele emocji. W radzie są reprezentanci wielu społeczności. Sądzę, że rada miasta wypracuje kompromis" - powiedziała burmistrz Giżycka.

Oporów społeczności ewangelików nie rozumie bp. Kamiński. "Wiele razy współpracowaliśmy z ewangelikami, nie wiem o co ten szum. To nie ma być kult zmarłych, tylko tak jak sarkofagi wyglądały kiedyś ołtarze" - podkreślił biskup.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama