Przywrócone przez Stany Zjednoczone sankcje na Iran weszły w życie we wtorek po godzinie 6 rano (po północy w USA). Kilka godzin wcześniej prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegał, że Waszyngton pożałuje tej decyzji.
Uruchomienie pierwszej rundy przywracania sankcji to efekt podpisanego w poniedziałek przez prezydenta USA Donalda Trumpa rozporządzenia wykonawczego.
Celem tych sankcji, zapowiedzianych w maju, gdy Trump ogłosił, że jego kraj wycofuje się z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem, jest - jak podkreślał prezydent - "wywarcie maksymalnej presji" na Teheran. Amerykański przywódca zaznaczał jednocześnie, że jest otwarty na negocjacje z Iranem w sprawie szerszego paktu niż ten zawarty w 2015 roku między Iranem a sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Chiny, Rosja)
Ta podpisana w 2015 roku umowa przewidywała stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych wobec Iranu w zamian za ograniczenie programu jądrowego.
Na kilka godzin przed wejściem w życie sankcji prezydent Iranu groził, że "Ameryka pożałuje, że nakłada sankcje na Iran" i wezwał Irańczyków do zachowania jedności, by mogli stawić czoło problemom gospodarczym wywołanym przez restrykcje. Rowhani oskarżył ponadto USA o prowadzenie "wojny psychologicznej" przeciw Iranowi, która ma sprowokować jego obywateli do kontestacji. Odrzucił także apele o rozpoczęcie negocjacji z Waszyngtonem.
Pierwsza runda sankcji obejmuje dostęp do amerykańskiej waluty, handel metalami, węglem, oprogramowaniem przeznaczonym dla przemysłu oraz uderza w sektor motoryzacyjny. Kolejna seria restrykcji przewidziana na listopad ma być wymierzona w sektor naftowy i gazowy oraz w irański bank centralny.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.