Abp Gądecki zaprosił Radę Konferencji Episkopatów Europy do Poznania

W dniach od 13-16 września w Poznaniu będzie gościła Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), czyli praktycznie zrzeszenie wszystkich przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy oraz Turcji i Cypru - zapowiedział w rozmowie z PAP przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

"Okolicznością, która skłoniła mnie do zaproszenia tego gremium było to, co dotyczy historii diecezji poznańskiej, tj. 1050-lecie jej istnienia oraz 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Te dwie rocznice tłumaczą się same przez się. Stąd też to rzadkie wydarzenie - spotkanie biskupów CCEE w Poznaniu - będzie czymś nadzwyczajnym, podkreślającym jeszcze bardziej te podwójne uroczystości, tj. 1050-lecie istnienia diecezji poznańskiej - najstarszej w Polsce - a także okoliczność polityczną, czyli 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości" - powiedział PAP wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy abp Gądecki.

Zapytany, jakie główne tematy zostaną poruszone podczas tego spotkania, abp Gądecki odpowiedział, że będą to "Duch solidarności w Europie" i "Wolontariat". "Chodzi o solidarność między naszymi Kościołami, które stanowią o Europie. Jest to temat specyficzny dla Polski, bo stąd wyszła ta iskra i myśl o +Solidarności+. Dlatego dobrze jest utwierdzać to przekonanie, że narody Europy zawdzięczają myśl o solidarności Polsce" - podkreślił abp Gądecki.

Z kolei wolontariat - jak wyjaśnił hierarcha - jest podyktowany tym, że "dużo inicjatyw łączy Europę, a jedną z nich jest kwestia wolontariatu młodzieży i dorosłych". "Wolontariat czysty, czyli praktycznie ten, który nie jest opłacany w taki czy inny sposób. Czysty wolontariat, to jest idea niezwykle szlachetna i warta wsparcia" - powiedział abp Gądecki.

Dodał, że "kiedyś porównywaliśmy, ile Kościół otrzymuje we Włoszech od państwa na konserwacje zabytków i ile sam Kościół przekazuje państwu poprzez prace wolontariackie, to się okazało, że stosunek jest trzy do jednego na korzyść Kościoła".

"Z ankiety, którą Kościół przeprowadził w Polsce pośród polskich diecezji i ankiety, która była zorganizowana we wszystkich Kościołach krajów Europy, że wyniknie z niej jakieś podsumowanie, jakaś myśl na przyszłość, która wzmocniłaby tę ideę wolontariatu tak cenną dla zdrowej tkanki każdego społeczeństwa" - podkreślił w rozmowie z PAP wiceprzewodniczący CCEE abp Gądecki.

Hierarcha przypomniał też, że delegacja sekretariatu Rady Konferencji Episkopatów Europy przebywała w dniach 19-20 kwietnia tego roku w Poznaniu w związku z planowanym we wrześniu spotkaniem plenarnym CCEE oraz z obchodami 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) powstała w 1971 roku. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

Obecnie w jej skład wchodzą 33 konferencje episkopatu z naszego kontynentu, reprezentowane przez swych przewodniczących, oraz pojedynczy arcybiskupi i biskupi z krajów, gdzie nie ma konferencji biskupich: Cypru, Estonii, Luksemburga, Mołdawii, Monako, jak również greckokatolicki biskup Mukaczewski z Ukrainy.

Na czele Rady stoi obecnie arcybiskup Genui kard. Angelo Bagnasco, a dwoma wiceprzewodniczącymi są: kard. Vincent Nichols, arcybiskup Westminsteru i abp Stanisław Gądecki, arcybiskup Poznania - to oni tworzą Prezydium CCEE. Sekretarzem generalnym CCEE jest prał. Duarte da Cunha z Portugalii, a jego zastępcą ks. Martin Michalíček ze Słowacji. Sekretariat CCEE ma swą siedzibę w Sankt Gallen w Szwajcarii.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  10°C Poniedziałek
  dzień
  11°C Poniedziałek
  wieczór
  8°C Wtorek
  noc
  4°C Wtorek
  rano
  wiecej »