Kary więzienia w zawieszeniu i kary grzywny wymierzył sąd 13 osobom, oskarżonym w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych przez lekarzy od osób chcących uniknąć służby wojskowej.
Jak poinformował w czwartek PAP szef Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu płk Mikołaj Przybył, Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu uwzględnił w całości wnioski prokuratury o skazaniu oskarżonych osób bez przeprowadzania rozprawy.
"Sprawa dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych przez lekarzy z Terenowych Wojskowych Przychodni w Poznaniu i z Terenowych Wojskowych Komisji Lekarskich w Poznaniu oraz współpracujących z nimi innych lekarzy i pośredników - osób cywilnych uczestniczących w systemie 'reklamacji' poborowych od odbywania zasadniczej służby wojskowej" - poinformował PAP Przybył.
Oskarżone osoby zostały skazane na kary ograniczenia wolności lub kary więzienia w zawieszeniu od 8 miesięcy do 2 lat. Sąd orzekł ponadto wobec jednego z oficerów karę degradacji.
Wyrok jest prawomocny.
W śledztwie prokuratura ustaliła 25 podejrzanych, w tym lekarzy i innych żołnierzy z garnizonu poznańskiego, którzy mieli dostęp do dokumentacji poborowej.
Zarzuty przedstawione podejrzanym dotyczyły poświadczania nieprawdy w dokumentacji lekarskiej umożliwiającej uniknięcie służby wojskowej oraz 'załatwianie' przeniesienia poborowych do rezerwy bez odbywania służby wojskowej.
Według prokuratury grupa wytworzyła system, który umożliwił uniknięcie służby wojskowej co najmniej kilkuset poborowym. Stawka za przeniesienie do rezerwy na podstawie sfałszowanych dokumentów wynosiła od 1,5 tys. zł do 4 tys. zł. Według ustaleń śledztwa proceder trwał od 1999 r. do 2004 r.
Tylko prokuratura w Hajnówce skierowała do sądów ponad 80 aktów oskarżenia.
W związku z nasilającymi się przypadkami grypy w większości szpitali panuje chaos.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.